Budowa własnego domu to spore wyzwanie, które często trwa nawet kilka lat. Wybór projektu, znalezienie rzetelnej ekipy budowlanej, dobór materiałów, prace wykończeniowe. Pracy jest naprawdę sporo.  Już na samym początku czeka nas podjęcie bardzo ważnej decyzji- jak ma wyglądać dom? Czy warto budować dom bez piwnicy?

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • Dom bez piwnicy- wady i zalety takiego rozwiązania
  • Płyty fundamentowe- co warto o nich wiedzieć

Czy warto budować dom bez piwnicy? To pytanie z pewnością nurtuje wiele osób, które aktualnie zaczynają prace nad budową własnego domu. To rozwiązanie ma swoich zwolenników. Jak wszystko ma wady i zalety. Rozważając budowę domu bez piwnicy, warto także dowiedzieć się czym są płyty fundamentowe.

Płyty fundamentowe- co to takiego?

Płyty fundamentowe to rozwiązanie stosowane przy budowę domów bez piwnicy. Stosowane w budownictwie płyty fundamentowe to płyty termiczne izolowane, grzewcze. Na polskim rynku dostępne są również płyty fundamentowe bez ogrzewania tzw. zimne płyty. Płyty fundamentowe wykonują na zamówienie wyspecjalizowane firmy. Płyty mogą zostać wykonane w różnych rozmiarach, Rozmiar płyt fundamentowych jest uzależniony od indywidualnych potrzeb klienta. Poszukując firmy, która wykona płyty fundamentowe, warto wybrać taką, która oferuje kompletna usługę tj. pomiar, projekt, produkcja montaż płyty fundamentowej.

Dom bez piwnicy- jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?

Jak już wspominaliśmy budowa domu oznacza, że będziemy musieli podjąć szereg trudnych decyzji, których ewentualne negatywne konsekwencje mogą utrudnić nam życie w przyszłości. Jedną z takich decyzji jest decyzja o tym, czy warto budować dom bez piwnicy.  Wybór czy budować dom z podpiwniczeniem czy bez zależy między innymi od tego, na jakim podłożu będziemy budować nasz dom. Ważna jest również kwestia dotycząca poziomu wód gruntowych. Jeśli wiemy, że jest on wysoki, należy rozważyć budowę domu bez podpiwniczenia. W takim przypadku piwnica może być często zalewana, lepiej więc zdecydować się na dom bez piwnicy. Dom bez piwnicy jest rozwiązaniem najlepszym z możliwych w przypadku, gdy mamy w planach budowę domu o rozłożystym kształcie. Rozważając budowę domu bez piwnicy z pewnością należy wziąć pod uwagę koszty, jakie poniesiemy na budowę piwnicy. Nie są one małe, dlatego warto dłużej ssę nad tym zastanowić. Warto również pamiętać, że dom z podpiwniczeniem jest droższy w eksploatacji. Ten argument również przemawia za budową domu bez piwnicy.