Na rynku nieruchomości możemy zobaczyć rosnący trend mikromieszkań, które cieszą się ogromną popularnością. Lokale mieszkalne, których powierzchnia wynosi zazwyczaj do 20 metrów kwadratowych, w głównej mierze służą studentom ze względu na niskie koszty eksploatacji. Mikromieszkania w obecnych czasach różnią się jednak znacząco od tych, które znane były jeszcze z czasów PRL-u. Wyposażone w najnowsze technologie, eleganckie systemy szafkowe i dające niebywały komfort życia. Tak w skrócie można opisać inwestycje deweloperskie we Wrocławiu w te niewielkie nieruchomości. Czy faktycznie sprawdzają się, jako inwestycja przynosząca zyski?

Czym charakteryzują się mikromieszkania?

Według szacunków ekspertów mikromieszkania stanowią stosunkowo niewielki procent na rynku nieruchomości, ale być może się to zmieni. Popyt na nie może będzie duży, chętnych nie będzie brakowało, głównie studentów, którzy przyjeżdżają do Wrocławia w celach kształcenia się. Wybudowanie mikrokawalerki to jednak nie wszystko. Jak w przypadku innych lokali mieszkalnych niezbędne jest zadbanie o szczegóły. Mikromieszkanie musi spełniać co najmniej dwa warunki - znajdować się w dobrej lokalizacji i być funkcjonalne.

Inwestycje deweloperskie we Wrocławiu rozwijają się coraz prężniej. Jest to idealne miasto do tego, aby ulokować w nim swój kapitał i z czasem go pomnażać. Zakup mikromieszkania lub jego budowa musi być odpowiednio przemyślana. Mikrokawalerka na przedmieściach wielkiej metropolii okaże się raczej chybionym pomysłem, bo główne grupy ich odbiorców są zainteresowane centrum miasta. Małe mieszkanie musi więc w nim znajdować albo być z nim bardzo dobrze skomunikowane. Potencjał będą mieć z pewnością lokale usytuowane w pobliżu uczelni wyższych, skupisk biurowców, czy atrakcji turystycznych.

Należy jednak zdawać sobie sprawę, że mianem mikromieszkania można określić różne rodzaje lokali mieszkalnych, których mianownikiem jest głównie metraż, który maksymalnie ma 23 metry kwadratowe. Na rynku można spotkać nieruchomości, które są na przykład wydzielone z większych mieszkań w sposób nieprzemyślany, wyposażone w nieustawne meble i sprzęty. Na drugim krańcu znajdują się nowocześnie wyposażone mikromieszkania, które określane są nawet mianem mikroapartamentów. W ich przypadku już na etapie projektu zadbano o to, aby były one niezwykle funkcjonalne i praktyczne, a przy tym miały efektowną aranżację.

Inwestycje deweloperskie Wrocław - czy warto inwestować w mikromieszkania w tym mieście?

Jak każda inwestycja deweloperska we Wrocławiu, tak i inwestycja w mikromieszkanie powinna być poprzedzona wykonaniem skrupulatnego bilansu zysków i kosztów. Tylko w ten sposób sprawdzimy, czy zakup takiej nieruchomości się nam opłaci. Na pewno jest to opcja do rozważania, gdy mamy możliwość inwestycji w takie malutkie mieszkania i chcemy zarabiać na ich najmie krótkoterminowym. Nawet gdy jeden lokal stoi pusty lub jest remontowany, to reszta na siebie zarabia, a więc nie jesteśmy stratni. Ponadto, jeśli najem krótkoterminowy jest podstawą naszej działalności, to mamy możliwość odliczenia sobie VAT-u. Do takich osób skierowana jest głównie oferta deweloperów stawiających całe bloki mieszkalne pełne mikromieszkań. Przykładową ofertę można sprawdzić na https://republikawnetrz.pl/mieszkania-i-apartamenty-w-sprzedazy/.