Od dłuższego czasu dochodzą nas niepokojące doniesienia o bardzo złym stanie powietrza na całym świecie. Polska jest jednocześnie jednym z bardziej zanieczyszczonych obszarów, a skutki ciągłego oddychania powietrzem złej jakości nie tylko znacznie obniża komfort życia i samopoczucie, ale także wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie.

Wentylacja mechaniczna - ciepłe i czyste powietrze w Twoim domu

Od dłuższego czasu dochodzą nas niepokojące doniesienia o bardzo złym stanie powietrza na całym świecie. Polska jest jednocześnie jednym z bardziej zanieczyszczonych obszarów, a skutki ciągłego oddychania powietrzem złej jakości nie tylko znacznie obniża komfort życia i samopoczucie, ale także wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie. Niestety nie jesteśmy w stanie zapewnić sobie dogodnych warunków w każdym momencie, jednak zdecydowanie się na wentylację mechaniczną, pozwoli nam odetchnąć świeżym powietrzem w naszym domu. Taki system zapewnia nam rekuperacja, czyli podgrzewanie powietrza przy jego jednoczesnej filtracji.

W jaki sposób można odzyskać ciepło?

Coraz większą wagę przywiązujemy do jakości powietrza, którym oddychamy, gdyż zdajemy sobie sprawę z konsekwencji zdrowotnych, pojawiających się w wyniku zanieczyszczeń i drobnoustrojów w nim zawartych. Wentylacja grawitacyjna, która do dziś jest najczęściej stosowaną metodą zapewniającą ciepło w domu, nie gwarantuje jednak odpowiedniej filtracji. Rekuperacja, to po prostu czyste i świeże powietrze, wolne od szkodliwych substancji, a to wszystko niezależnie od temperatury i warunków panujących na zewnątrz. Z wentylacją mechaniczną, nie będziemy musieli się bać zanieczyszczonego powietrza, kurzu, bakterii i wirusów, a nawet pylenia roślin tak uciążliwego szczególnie dla alergików.

Działanie systemu wentylacji mechanicznej, to proces zapewniający odzysk ciepła, dzięki wykorzystaniu energii powietrza zanieczyszczonego, wywiewanego przez instalację. Jest to więc nie tylko duża poprawa naszego komfortu życia, ze względu na całościową filtrację otoczenia, ale także oszczędność, gdyż takie rozwiązanie wentylacyjne dodatkowo ogranicza utratę energii.

Rekuperacja a wentylacja grawitacyjna

Wentylacja grawitacyjna, jest najstarszym i jednym z tańszych systemów, które mają w założeniu służyć wymianie powietrza. Jednak ciężko mówić tutaj o dobrej efektywności, gdyż sam proces wymiany powietrza zależy od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych. W okresach letnich, uzależnieni jesteśmy od siły wiatru i stopnia nasłonecznienia, a z kolei zimą tego typu instalacja zużywa bardzo dużo energii, nie zapewniając jednocześnie możliwości na odzysk ciepła, ani odpowiedniej destylacji. Jakość powietrza nie różni się znacząco od tego z zewnątrz, a brak kontroli uniemożliwia jakiekolwiek polepszenie sytuacji. Taką możliwość zapewnia aktualnie tylko wentylacja mechaniczna.

Rekuperacja to najlepszy sposób na uniezależnienie się od kapryśnych warunków panujących na zewnątrz, przy znaczącej poprawie stanu powietrza w wentylowanym pomieszczeniu. Wentylacja spiro, czyli taka wykorzystująca sztywne kanały metalowe, pozwala dodatkowo ograniczyć koszty montażu instalacji, przy dużo lepszej wydajności w porównaniu do tradycyjnych kanałów ze stali ocynkowanej. 

Samo działanie systemu rekuperacji z wentylacją spiro, to zapewnienie stałego dopływu konkretnej dawki powietrza, która zależna jest od wyboru konkretnego systemu, jego ustawienia i dopasowania do pomieszczenia. W momencie kiedy chcemy szybko i sprawnie przewietrzyć pokój lub cały dom, wystarczy podwyższyć bieg urządzenia.

W przypadku kiedy jesteśmy dopiero w trakcie budowy nieruchomości, warto zdecydować się za wczasy na zastosowanie wentylacji mechanicznej. Dzięki temu dużo łatwiej będzie poprowadzić kanały wentylacyjne w taki sposób, żeby wszystkie pokoje obsługiwał tylko jeden wentylator. Takie rozwiązanie umożliwia również umieszczenie samego urządzenia w dowolnym miejscu, a także lepsze rozplanowanie całego systemu, a co za tym idzie - sprawniejszą filtrację i większy odzysk ciepła.

Zalety zastosowania wentylacji mechanicznej

Kwestia zdrowotna i poprawa jakości życia to główne zalety systemu rekuperacji, jednak jest ich zdecydowanie więcej. Sama wentylacja spiro to znaczne ograniczenie kosztów, mniejsze zużycie energii i efektywniejszy dopływ ciepła. Niewątpliwie polepsza to samą ekonomiczność przedsięwzięcia, gdyż nie tylko zapłacimy mniej za instalację, ale również koszty jej utrzymania będą zdecydowanie mniejsze. To kolejna bardzo ważna zaleta systemu rekuperacji, gdyż odzysk ciepła jest ogromny w porównaniu z systemem grawitacyjnym, gdzie większość zostaje utracona.

Bardzo ważna cecha systemu mechanicznego, to także jego dyskretność. Nie odczujemy pracy rekuperatora, ani nie będziemy narażeni na silne strumienie powietrza, krążące z jednego pomieszczenia do drugiego. Taki efekt nie jest możliwy w przypadku urządzeń rekuperacyjnych. Decydując się na zmianę systemu grzewczego, zostaje nam tak naprawdę radość z wiecznie czystego powietrza, w którym nie znajdziemy nadmiaru dwutlenku węgla czy innych substancji toksycznych.

Jeśli chcemy zmienić nasz system wentylacyjny na mechaniczny, to istnieję możliwość uzyskania dofinansowania z rządowego programu "Czyste Powietrze", na kwotę przekraczająca nawet 10 000 zł. W tym celu wystarczy zalogować się w Portalu Beneficjenta i dowiedzieć się, czy możemy uzyskać dotację na naszą instalację.