Balustrada schodowa może stanowić stylowy dodatek pasujący do nowoczesnych domów. Niegdyś traktowana jako funkcjonalny element mieszkania, dziś pełni rolę niezbędnego elementu uzupełniającego aranżację każdego designerskiego wnętrza. Warto zadbać o to, żeby wykonana była z materiałów nie tylko atrakcyjnych wizualnie, ale również trwałych. Balustrady szklane schodowe to doskonałe rozwiązanie, dla zwolenników minimalistycznego i nowoczesnego stylu, które zachowuje trwałość i świeżość na długie lata.

BALUSTRADY ALUMINIOWO-SZKLANE ZALETY

Balustrada schodowa wykonana ze szkła posiada wiele zalet. Z roku na rok zyskuje na popularności choćby ze względu na swoją uniwersalność. Może być zastosowana do różnych stylów architektonicznych. Szkło będzie doskonale współgrało ze stylem minimalistycznym, jednak ciekawe połączenie uzyskamy również przy klimatach industrialnych oraz klasycznych. Dzięki transparentności instalacje wykonane ze szkła stanowią subtelny element wnętrza, który w żaden sposób nie ingeruje w aranżację pomieszczenia. Zastosowanie tego materiału na balustrady schodowe, sprzyja uzyskaniu dużej przestronności. Pomieszczenie wydaje się optycznie większe oraz jaśniejsze, dzięki czemu może być stosowane nawet na niewielkiej przestrzeni. Dodatkowym atutem szkła jest łatwość utrzymania go w czystości. Do pielęgnacji wystarczą zwykłe preparaty do czyszczenia szyb. Wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz zarysowania sprawia, że nowoczesne balustrady szklane schodowe stały się jednym z najchętniej wybieranych opcji do zastosowania wewnątrz mieszkań. Nie bez znaczenia jest również zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Do konstrukcji tego typu wykorzystywane jest szkło laminowane hartowane o oznaczeniu ESG VSG. Powstaje ono na skutek złączenia dwóch tafli szklanych specjalną folią PVB (poliwinylobutylową) w przypadku ewentualnego zbicia, szkło nie rozpada się na drobne kawałki a pozostaje przytwierdzone do folii. Swoją niezwykłą trwałość szkło hartowane zawdzięcza procesowi tworzenia, w którym podgrzewane jest do temperatury 600ºC, a następnie schładzane zimnym powietrzem. Jego wytrzymałość na zgniatanie wynosi 120N/mm², a na ściskanie: 700-900N/mm². Szklane balustrady na schody są materiałem ponadczasowym i będą służyć użytkownikom przez wiele lat.

BALUSTRADA ALUMINIOWO-SZKLANA, SPOSOBY MOCOWANIA

Wyróżniamy dwa sposoby montowania balustrady schodowej wykonanej ze szkła. W przypadku konstrukcji instalowanych we wnętrzach pomieszczeń zaleca się dwa rodzaje okuć w postaci listwy dolnej (mocowanej liniowo) bądź poprzez mocowanie punktowe (niewielkie rotule wykonane ze stali nierdzewnej). Balustrady samonośne są montowane przeważnie do płaskiego, poziomego podłoża. Zwykle spotykamy je więc na spocznikach albo jako zabezpieczenie piętra lub antresoli. Za utrzymanie ciężaru szkła odpowiedzialna jest w tym przypadku specjalna uszczelka umieszczona w dolnej listwie i dopasowana do grubości szkła. Zwykle nie zaleca się montowania balustrad samonośnych do biegu schodów. Niemniej jednak jeśli założenia projektowe wymagają takiego rozwiązania, konieczne może okazać się wkręcenie w profil kilku blokad, które zabezpieczą tafle przed obsuwaniem.

Mocowania punktowe z kolei umożliwiają wygodny i bezpieczny montaż do biegu schodów

Pod rotule punktowe nawierca się otwory w szkle o kształcie cylindrycznym lub stożkowym. Następnie pomiędzy szkłem, a nakrętką umieszcza się uszczelki. Zaletą rotul jest wyposażenie w wewnętrzne elastyczne amortyzatory szkła, dzięki czemu chronione jest ono przed skutkami naprężenia. Decydując się na ten typ montażu warto postawić na rotule regulowane. Umożliwią one regulację zarówno w podstawie, jak i bezpośrednio po zamocowaniu na szkle. Pozwoli to na swobodne wypionowanie balustrady.

BALUSTRADY SZKLANE – JAKI KOLOR SZKŁA?

Każdego roku zwiększa się grono zwolenników balustrad całoszklanych na schody. Ich podstawową cechą charakterystyczną jest brak widocznych elementów konstrukcyjnych, co czyni je doskonałym materiałem wpisującym się w nowoczesne wnętrza. W przypadku schodów wewnątrz pomieszczeń najchętniej sięgamy po szkło bezbarwne. Przeźroczysty materiał przepuszcza promienie świetlne wpadające do wnętrza naszych mieszkań sprawiając że staje się ono optycznie większe. Do aranżacji wnętrz można również wykorzystać dostępne szkło mleczne, grafitowe bądź brązowe. W zależności od stopnia przyciemnienia do wyboru mamy np. szkło na pojedynczym bądź podwójnym graficie. W sytuacji jednak, gdy chcemy nieco wyjść poza ogólnie przyjęty schemat, można zdecydować się na szkło barwione w masie. Szkło w przeróżnych wariantach kolorystycznych bądź o nieregularnej fakturze może stać się ciekawą ozdobą domu. Podobnie jak wykorzystanie szkła na schody jako czyste płótno, do tworzenia ciekawych wzorów. Balustrada schodowa z nadrukiem to doskonałe rozwiązanie dla osób ceniących sobie indywidualny design. Przeźroczyste tafle z umieszczonym po wewnętrznej stronie interesującym obrazem nadadzą niepowtarzalnego charakteru każdemu pomieszczeniu. Tego typu rozwiązanie to nie tylko walory estetyczne, co praktyczne. W przypadku schodów, w których stopnie również są wykonane ze szkła, nadruk może stanowić dodatkowe zabezpieczenie dla użytkowników. Specjalny rodzaj emalii, którą poddaje się wysokie temperaturze pozwala na większe osadzenie w szkle. Naniesiony nadruk na powierzchnię stopni tworzy przejrzystą matę ochronną, która chroni przed poślizgnięciem. Nadruki to doskonały sposób na podkreślenie osobowości i podkręcenie stylu pomieszczenia, w którym znajdują się schody. Niemniej jednak warto pamiętać że przejrzyste tafle to klasa, która nigdy nie wyjdzie z mody. Jeśli zależy nam na czymś ponadczasowym warto jednak pozostać przy klasycznym bezbarwnym szkle, który pozostanie spójny z otoczeniem, nawet wtedy, gdy będziemy chcieli zmienić nieco aranżację wnętrza w swoim domu.

Poniżej przedstawiamy przykładowe pomysły na szklaną balustradę wewnątrz pomieszczeń.

Znaną i cenioną firmą z doświadczeniem, zajmującą się profesjonalnym doradztwem i montażem m.in. balustrad szklanych jest SALGAT – balustrady aluminiowo-szklane.

DODATKI DO BALUSTRAD SZKLANYCH W ARANŻACJI WNĘTRZ

Chociaż szklane tafle bez pochwytów stanowią niezwykle nowoczesne rozwiązanie, to w pewnych sytuacjach ten rodzaj zabezpieczenia może okazać się niezbędny. Gdy już musimy zdecydować się na któryś z nich, powinniśmy stawiać na materiały trwałe i wytrzymałe. Współczesny rynek oferuje nam szeroki wybór asortymentu, który pozwala dopasować uchwyt do każdej balustrady, bez względu na jej kolor, rodzaj czy też wielkość. Pochwyt pełni również rolę stabilizatora tafli, dzięki której nadawana jest forma całej konstrukcji. Możemy zdecydować się na pochwyt drewniany, ze stali nierdzewnej szczotkowanej, ze stali nierdzewnej polerowanej bądź z odlewów cynkowych.

Ciekawym dodatkiem są również poręcze z wbudowanymi światłami LED, które zapewniają asymetryczne rozłożenie światła na schodach. Zapobiega to jego rozproszeniu i zapewnia bezpieczeństwo podczas schodzenia w nocy. Pochwyty mocuje się bocznie za pomocą uchwytów lub nakłada na szkło poprzez specjalne wycięcia. Światła można wykorzystać również na szklanych stopniach. Oświetlenie diodami LED zapewnia mały pobór prądu i dużą trwałość. Mogą one generować światło białe lub zimne, a w razie potrzeby również kolorowe. Trwałość LED jest kilkadziesiąt razy większa od zwykłej żarówki. Ponadto generują o 90% mniej ciepła osiągając maksymalną efektywność energetyczną. Diody tego typu to najprostszy sposób na zaoszczędzenie energii, a przy okazji ochronę środowiska naturalnego.