Budowa domu to dla wielu z nas największa inwestycja życia. W tym celu nierzadko zaciągamy największy kredyt hipoteczny, na który pracujemy latami. Dlatego zanim porwiemy się z łopatą na słońce, warto zadać sobie pytanie, ile właściwie kosztuje budowa domu?

Często inwestorzy nie zdają sobie sprawy z tego, za co właściwie trzeba zapłacić, decydując się na budowę domu. Oprócz materiału, fachowców, do kosztorysu wliczyć należy chociażby opłaty urzędowe.

Budowanie z myślą o przyszłości

Koszt budowy domu rozkłada się na wiele składowych. Chociażby wybór jakości poszczególnych materiałów może sprawić, że za budynek o jednakowym metrażu w różnych wariantach możemy zapłacić nawet kilkukrotnie więcej. Na rynku zauważalna jest tendencja wykorzystywania coraz wyższej jakości materiałów, np. w kwestii ocieplenia domu, ponieważ nieco większa inwestycja na etapie budowy, zwróci się przez lata użytkowania w niższych rachunkach za ogrzewanie. Podobnie jest z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Coraz więcej domów projektowanych jest z myślą o uzyskiwaniu energii z instalacji fotowoltaicznej lub turbiny wiatrowej, co oczywiście podwyższa koszt budowy. Jednak późniejsze niższe rachunki za energię elektryczną, a z czasem nawet wizja uniezależnienia się od dostawcy prądu sprawia, że więcej osób decyduje się na bardziej ambitny i przede wszystkim nowoczesny projekt domu. Dzięki współczesnej technice znacznie lepiej można ocenić skuteczność oraz wartość zastosowania szczelnych okien czy lepszej waty szklanej w poddaszu. To przekłada się na konkretne korzyści, których beneficjentami możemy być przez wiele lat. Sprawdź czy fachowcy zrealizują twój wymarzony projekt, przeglądając co mają do zaoferowania firmy budujące domy na oferteo.pl.

Ile zapłacimy za metr kwadratowy domu?

Jeśli chcemy wiedzieć, ile dokładnie będzie kosztować budowa domu, można podeprzeć się raportem opublikowanym przez Główny Urząd Statystyczny (GUS). Znajdziemy w nim informacje o uśrednionych kosztach metra kwadratowego domu jednorodzinnego. W 2019 roku nie zauważono znaczących zmian w stosunku do ubiegłych lat. Ceny materiałów budowlanych nieznacznie wzrosły, jednak często zmiany miały charakter sezonowy. W skali roku średni koszt za metr kwadratowy budowy domu wyniósł w Polsce 4400-4600 zł za 1 m2. Najmniej inwestorzy zapłacili latem, kiedy ceny materiałów nieznacznie spadły. W trzecim kwartale średni koszt metra kwadratowego według GUS wyniósł 4376 zł. Najdroższa była końcówka roku, gdzie cena wzrosła do 4597 zł.