W przypadku budowy domu typowym wyborem jest technologia murowana, lecz ciekawą alternatywą może być ta szkieletowa. Od czego będzie zależał koszt i czy warto pomyśleć nad wyborem tej metody?

Od czego są uzależnione koszty takiej inwestycji?  

Domy szkieletowe stanowią ciekawą alternatywę dla klasycznych budynków murowanych. Konstrukcja oparta jest na szkielecie z drewnianych belek, natomiast rzadziej spotykane, lecz także wykorzystywane, są elementy stalowe. Ważną rolę mają także odpowiednie materiały izolacyjne, mające zapewnić ochronę przed zimnem i wilgocią.  

Trudno jednoznacznie określić jaki będzie koszt budowy. Wiele zależy oczywiście od wyceny prac budowlanych. Skala inwestycji jest także uzależniona od rodzaju budynku, a więc tego czy będzie parterowy, czy piętrowy.  

Ważny jest także sam układ pomieszczeń, który rzutuje na liczbę ścian działowych.  

W przypadku domu oddawanego pod klucz, koszt inwestycji jest oczywiście odpowiednio wyższy (brane są pod uwagę materiały wykończeniowe) 

Szacuje się, że przy podobnym projekcie, dom w technologii szkieletowej może być nawet do 30% tańszy niż analogiczny w systemie murowanym. Oczywiście wiele zależy tutaj od konkretnego projektu i wybranej firmy budowlanej.  

Co przemawia za decyzją za domem w technologii szkieletowej?  

Jednym z kluczowych aspektów jest szybkość przeprowadzania takiej budowy, Podczas gdy na niektóre budynki murowane trzeba czekać i rok, te szkieletowe powstają w kilka miesięcy. Z uwagi na brak prac mokrych, takich jak betonowanie czy murowanie, budowa nie jest także uzależniona od pogody i można ją przeprowadzać w dowolnym okresie roku.  

Za budownictwem szkieletowym przemawia także aspekt ekologiczny. Drewno to naturalny materiał, który stwarza korzystny mikroklimat w domu. Przy odpowiednio dobranych materiałach izolacyjnych, gwarantuje też komfort cieplny, co przekłada się często na mniejsze koszty związane z ogrzewaniem budynku. Ta technologia wiąże się zatem z wieloma zaletamio których przeczytasz na stronie https://www.siniat.pl/pl-pl/typ-budynku/budownictwo-szkieletowe.