Restauracja to miejsce, do którego ludzie przychodzą, aby poczuć się w nim dobrze. Powinna być zatem urządzona z dużym wyczuciem i smakiem. Sprawdź, jakie elementy wpływają na nastrój przebywających w niej gości. Na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas urządzania restauracji?

Menu dla gości - wygląd ma znaczenie

Co jest najważniejsze w restauracji? Doskonałe jedzenie, rzecz jasna. Zanim jednak wygłodniały gość zerknie z apetytem na talerz, rzuci okiem do karty. Menu do restauracji musi pasować swoją stylistyką i charakterem do całości lokalu. Coraz częściej nowoczesne restauracje stawiają na krótkie karty i małą liczbę dań, za to zawsze dostępne i świeże składniki stanowiące ich podstawę. Wyjątkowo prezentują się zwłaszcza karty menu wykonane z naturalnego płótna – do kupienia w sklepie internetowym https://www.kartymenu.pl/z-plotna-naturalnego/. W zależności od koloru okładki, zastosowanego kroju pisma i elementów graficznych będą pasować zarówno do kuchni regionalnej, kaszubskiej, śląskiej, jak też kawiarni czy naleśnikarni.

Styl wnętrza zgodny z rodzajem serwowanej kuchni

Wnętrze restauracji powinno być utrzymane zgodnie ze stylem, który reprezentuje kuchnia. Wykwintne dania fusion będą świetnie prezentować się w eleganckich lokalach. Burgery, śliwki owinięte boczkiem i inne piwne przystawki typowe dla lokalu z piwem rzemieślniczym dobrze odnajdą się na ciężkich drewnianych stołach i w loftowych wnętrzach. Słodkie ciasta, muffiny i kawy z bitą śmietaną dopełnią kawiarni urządzonej w sposób łagodny, ciepły i kobiecy, z troską o każdy detal i codziennie świeże kwiaty na stole. Jeżeli zadbasz o to, aby styl wnętrza był zgodny z rodzajem serwowanej kuchni, Twoi goście nie będą odczuwać dysonansu po przekroczeniu progu lokalu. Otrzymają ten klimat i atmosferę, po który przyszli.

Liczba, wielkość i kształt stołów

Liczbę stolików warto dostosować do powierzchni lokalu. Należy uwzględnić, że pomiędzy stolikami musi pozostać wolna przestrzeń na swobodne poruszanie się gości i obsługi restauracyjnej niosącej, często gorące, dania. Jeżeli planujesz urządzenie tapas baru, możesz postawić na wysokie wąskie stoły, przy których zwykle się stoi lub siedzi na chokerach. Podobne rozwiązanie może sprawdzić się w burgerowni lub lokalu specjalizującym się w drinkach. W przypadku restauracji rodzinnej natomiast zdecydowanie sprawdzi się niższy mebel, dostępny dla maluchów i bezpieczny w użytkowaniu. Jeżeli zaś prowadzisz lokal z typowo polską kuchnią, zdecyduj się raczej na klasyczne kwadratowe lub okrągłe stoły, przy których zmieszczą się zarówno przestawki, jak i pierwsze oraz drugie danie, napoje czy desery. Długie stoły są świetne do biesiadowania i ucztowania w większym gronie, co świetnie sprawdza się w przypadku, między innymi, kuchni gruzińskiej – uczciwej, bardzo gościnnej i rodzinnej ze swej natury.

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki ułatwią Ci urządzenie restauracji swoich marzeń, do których goście będą zaglądać z największą przyjemnością.