Budowa domu mieszkalnego to przedsięwzięcie w które zaangażowane zostają znaczne nakłady finansowe. Ich wysokość zależy od wielkości obiektu, zastosowanych technologii czy jakości materiałów budowlanych. Te same czynniki mają także wpływ na późniejszy koszt eksploatacji obiektu. Z tego powodu wybór projektu budowlanego należy rozpatrzeć biorąc pod uwagę obie te kwestie. Idealnym rozwiązaniem wydaje się być tani w budowie dom o niskich kosztach związanych z użytkowaniem. Przykładem są energooszczędne domy szkieletowe. Jakie są ich zalety?

Na czym polega technologia szkieletowa?

Dom szkieletowy znacząco różni się od tradycyjnych obiektów mieszkalnych, a podstawowa różnica to materiał z jakiego jest on wykonany. Ciężkie elementy murowane i betonowe zastępowane są przez lekką konstrukcję drewnianą, a jej niska waga pozwala na zastosowanie tańszych i cieńszych fundamentów. Są one jedynym betonowym elementem konstrukcji, dzięki czemu na kolejnych etapach inwestycji nie występują przerwy technologiczne potrzebne do związania mieszanki betonowej. Dzięki temu budowa domu szkieletowego jest znacznie szybsza i wymaga mniejszych nakładów pracy, co oznacza znaczne oszczędności związane z robocizną.

Ponadto budynki wykonane w technologii szkieletowej charakteryzują się bardzo dobrą ochroną cieplną, przy jednoczesnym zachowaniu niewielkiej grubości ścian zewnętrznych. Dzięki temu dom szkieletowy o takich samych wymiarach jak budynek tradycyjny, oferuje większą przestrzeń użytkową. Drewno jest też takim materiałem, który umożliwia łatwą przebudowę oraz modernizację.

Czym charakteryzuje się dom energooszczędny?

Domy energooszczędne to konstrukcje, których zapotrzebowanie na energię jest ponad dwukrotnie mniejsze niż w przypadku tradycyjnego budownictwa. Zakłada się, że zużywają one ok. 70 kWh/m2 energii rocznie co przekłada się na niższe koszty eksploatacyjne. Oto najważniejsze cechy budynków energooszczędnych:

  • zwarta, prosta bryła, zazwyczaj na rzucie prostokąta lub kwadratu. Takie budynki są tańsze w budowie, a przy tym łatwiejsza do ogrzania,
  • proste rozwiązanie konstrukcyjne w zakresie dachu, zazwyczaj dach jedno- lub dwuspadowy pozbawiony wykuszy i lukarn, przez które tracona jest zazwyczaj duża ilość ciepła,
  • przemyślane usytuowanie pomieszczeń oraz okien, tak aby w jak najbardziej efektywny sposób wykorzystać energię słoneczną do ogrzewania i oświetlania wnętrz,
  • zastosowanie materiałów o niskim współczynniku przenikania ciepła, co pozwala na minimalizowanie jego strat. Dotyczy to zarówno ścian zewnętrznych, jak i okien, drzwi, dachu oraz podłóg,
  • brak mostków termicznych,
  • wykorzystanie rekuperacji, czyli wentylacji umożliwiającej odzysk zawartego w ogrzanym powietrzu ciepła,
  •  wydajny system ogrzewania, zasilany zazwyczaj energią pochodzącą z odnawialnych źródeł.

Zalety energooszczędnego domu szkieletowego

Połączeniem obu wymienionych wyżej technik budowlanych są zużywające mniejszą ilość energii budynki, wzniesione w technologii szkieletowej. Łączą one w sobie zalety lekkiego i szybkiego w budowie domu szkieletowego oraz taniego w utrzymaniu budynku energooszczędnego.

Ich budową zajmuje się specjalistyczne firmy takie jak http://skandichus.com/pl, która realizuje zamówienia w oparciu o elementy prefabrykowane. Dzięki temu od momentu podpisania umowy do ukończenia inwestycji mijają zaledwie 3 miesiące. Ponadto zastosowanie wysokiej jakości drewna suszonego pozwala na wyeliminowanie takich wad tego materiału jak podatność na zawilgocenie czy powstawanie pleśni oraz grzybów. Dzięki zastosowaniu włókien drzewnych oraz celulozy jako izolacji termicznej budynek jest paroprzepuszczalny i zapewnia większy komfort termiczny zarówno latem jak i zimą.