Jak sama nazwa wskazuje, taśma dylatacyjna związana jest z dylatacją. Jest to pojęcie z zakresu budownictwa, które oznacza celowo utworzoną szczelinę w budynku lub budowli, która ma za zadanie niwelować ewentualne odkształcenia występujące w danej konstrukcji pod wpływem sił zewnętrznych (np. temperatur lub drgań). Taśma służy do wypełniania takich szczelin. Poniżej przedstawiamy jej najczęstsze zastosowanie.

Taśmy dylatacyjne stosowane do budowy dróg

Jednym z miejsc, gdzie stosuje się taśmy dylatacyjne, są drogi asfaltowe. Podczas użytkowania w ruchu kołowym ulegają one wyjątkowo silnym obciążeniom, a do tego narażone są na naprężenia i odkształcenia wynikające choćby ze zmian temperatury powietrza. Właśnie dlatego już na etapie kładzenia kolejnych fragmentów asfaltu w miejscu ich łączenia zabezpiecza się szczeliny specjalnymi pastami oraz właśnie taśmami. Najczęściej konieczne jest to przy występowaniu tzw. szwów osiowych (łączą one dwie połowy jezdni), szwów poprzecznych (łączą one kolejne połacie asfaltu) oraz szwów krawędziowych (powstają na łączeniu jezdni z krawężnikami lub korytami ściekowymi). Taśma dylatacyjna stosowana w takich miejscach wykonana jest na bazie asfaltu i wzbogacona składnikami zapewniającymi jej odpowiednią przyczepność oraz elastyczność.

Taśmy dylatacyjne podłogowe

Podłoga jest kolejnym przykładem podłoża narażonego na różne odkształcenia. Mogą one powstawać pod wpływem różnicy temperatur, osiadania gruntu, pęcznienia materiału, czy też obciążeń wynikających z codziennego użytkowania. Właśnie dlatego szczeliny i taśmy dylatacyjne stosuje się już na etapie robienia wylewki, a także przy kładzeniu posadzek. Wykorzystywane w tym celu taśmy wykonane są np. ze spienionego polietylenu lub polichlorku winylu. Jedną z najczęściej stosowanych jest taśma dylatacyjna brzegowa, która nie tylko eliminuje ryzyko pęcznienia i rozszerzalności materiałów tworzących podkłady podłogowe, ale nierzadko pełni również funkcję dodatkowej izolacji termicznej i akustycznej. Taśmy tego rodzaju są zazwyczaj samoprzylepne i przez to łatwe w użyciu. Występują one w różnych wariantach, jeśli chodzi o szerokość i grubość, a także właściwości, ponieważ specjalny typ produktu należy zastosować na przykład przy ogrzewaniu podłogowym.

Dylatacje występują w wielu konstrukcjach budowlanych, dlatego też różne są rodzaje materiałów do ich wypełniania. Jednak taśmy dylatacyjne do budowy dróg oraz przy układaniu podłóg są najpopularniejsze i jednocześnie najlepiej obrazują zasadę ich działania.

Więcej o produktach: pebit.pl