Aranżacja wnętrza jest nie lada wyzwaniem. Pomieszczenie musi być nie tylko funkcjonalne, ale również wygodne i przytulne. Wiele osób boi się eksperymentować z wystrojem przestrzeni i opiera się głównie na bezpiecznych pastelowych kolorach. Warto wiedzieć, że umiejętne połączenie intensywnych i stonowanych barw oraz wykorzystanie dodatków daje niebywałe efekty wizualne. 

Łączenie kolorów o różnej intensywności

Jednym ze sposobów ożywienia wnętrza jest połączenie ze sobą barw o różnym natężeniu koloru. Doskonale wygląda zestawienie mocnego brązu z delikatnym kolorem wpadającym już nieco w beż. Można także łączyć ze sobą dwie zupełnie inne barwy. Trzeba jednak uważać, by nie stworzyć kiczowatego, krzykliwego efektu. Świetnie wygląda użycie czerni i zieleni, albo zieleni i fioletu.

Wyraziste dodatki

Genialnym pomysłem jest także wprowadzenie do wnętrza wyrazistych dodatków i dekoracji. Przykładem takiego wyposażenia są stylowe krzesła tapicerowane. Nowoczesne, niestandardowe wzory świetnie zdynamizują przestrzeń i sprawią, że będzie ona bardziej żywa. Designerskie krzesła do jadalni to tylko jeden z pomysłów na dodanie wnętrzu oryginalności. Ta sama zasada tyczy się zestawu wypoczynkowego w salonie czy łóżka w sypialni. Modnymi dodatkami mogą być także inne elementy. Koce, zasłony, dywany w mocnych kolorach sprawią, że wnętrze będzie energetyczne. Tego rodzaju dekoracje powinny mieć jedną . Wśród szaleństwa i kreatywności musi być jedna spójna konwencja i wizja, która scali wszystkie elementy wnętrza. Chaos i nieład wpływa negatywnie na nasz nastrój i samopoczucie. Oczywiście, jeśli ściany w pomieszczeniu mają intensywne barwy można pokusić się o dodatki w stonowanych kolorach. Ważne jest, by bazować na zasadzie kontrastu, inaczej przestrzeń będzie nudna i monotonna.

Odpowiednie oświetlenie i rośliny

Nie wszyscy zwracają na to uwagę, ale za pomocą odpowiedniego oświetlenia można wyczarować wspaniały klimat. Nie bez powodu romantyczny wieczór kojarzy się z kolacją przy świecach. Przestrzeń powinna być wyposażona w kilka źródeł światła. Zazwyczaj, jedna z lamp świeci mocniej od innych i bardziej oświetla pomieszczenie. Inne mają funkcję dekoracyjną lub oświetlają konkretną strefę funkcjonalną. Przykładem jest lampka na biurku albo kinkiet nad telewizorem. Bardzo popularne są obecnie lampy LED, które montuje się w różnych miejscach. W prosty sposób można podświetlić blat kuchenny, podłogę lub ścianę nad sofą w salonie. Bardzo dobrym pomysłem jest także umieszczenie w pomieszczeniu roślin. Mają one pozytywny wpływ na nastrój i są doskonałym elementem dekoracyjnym. Na rynku dostępnych jest mnóstwo odmian i rodzajów roślin, więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Modnym dodatkiem stał się ostatnio ogród w słoju. Wygląda on genialnie na tarasie i w domu. Nie wymaga szczególnej pielęgnacji, więc świetnie sprawdzi się u osób, które nie lubią lub nie mają czasu zajmować się roślinami.

Jak widać ożywienie przestrzeni domowej wcale nie jest trudne, wystarczy odrobina wyobraźni. Krzesła stylowe tapicerowane, modne lampy czy kolory ścian to tylko kilka pomysłów na zdynamizowanie przestrzeni.