Decydując się na zakup kominka trzeba mieć odpowiednią przestrzeń do jego montażu oraz wykonane piony do instalacji kominowej. Dodatkowo w mieszkaniach w blokach, kamienicach czy domkach szeregowych umieszczenie klasycznego kominka nawet nie wchodzi w grę ze względów architektonicznych. A przynajmniej nie wchodziło do czasu, gdy na rynku pojawiły się kominki elektryczne czy ich nowsze i bardziej ekologiczne wersje, czyli biokominki.

B jak bezpieczeństwo

Od tradycyjnych wkładów kominkowych montowanych głównie w ścianach różni jest nie tylko wygląd, ale sposób konstrukcji i wykorzystywane paliwo. Biokominki, które można obejrzeć tutaj https://www.komineo.pl/ wyróżniają się tym, że stosują biopaliwa o wysokiej wydajności cieplnej, bezpieczne dla otoczenia i przyjazne środowisku. Biopaliwa nie brudzą kominka, nie zanieczyszczają samego pomieszczenia, a proces spalania nie wydziela żadnego dymu i sadzy, która mogłaby osiadać na meblach. Dlatego nowoczesne biokominki występują najczęściej w wersjach wolnostojących a nawet mogą być modelami przenośnymi. Te ostatnie mają znacznie mniejsze gabaryty i służą głównie jako ozdoba ze średnią wydajnością cieplną, ale dzięki temu świetnie sprawdzają się w małych mieszkaniach.

Architektoniczny design

Zarówno bio jak i elektryczne kominki mają tę ogromną przewagę nad klasycznymi wkładami kominkowymi, że ryzyko wywołania przez nie pożaru praktycznie nie istnieje. Jednak tym, co zachwyca najbardziej, jest ich zewnętrzny wygląd, który architektonicznym designem przyćmiewa dotychczas znane modele. Występują w tak zróżnicowanych typach, od podłużnych, łezkowatych, po niewielkie skrzyneczki stawiane na stole i biokominki gotowe do zabudowy, że coś dla siebie znajdzie nawet najbardziej wymagający architekt wnętrz. Dzięki braku konieczności podpięcia do systemu kominowego czy grzewczego, tego typu kominki można ustawić w dowolnym miejscu w domu. Ze względów praktycznych zaleca się jednak znalezienie im w miarę stałego miejsca, skąd będą mogły wydzielać energię cieplną na całe pomieszczenie a nawet w całym mieszkaniu.