Pokrycia dachowe można robić z wielu różnych materiałów, jednak każdemu najbardziej zależy na tym, by dach był skuteczną ochroną przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Właśnie dlatego niedawno na popularności zyskały panele dachowe z blachy stalowej lub aluminiowej. Przyczyną tego jest to, że dachy z blachy wytrzymują nawet kilkadziesiąt lat bez konieczności napraw, a firmy dają na nie 50-letnie gwarancje.

Panele dachowe z blachy tak szybko się przyjęły, że od razu postanowiono pójść o krok dalej i wyprodukować panele elewacyjne z tego samego tworzywa. W tym momencie na rynku znaleźć można panele elewacyjne z różnych materiałów, które nie tylko zdobią, ale też skutecznie ochraniają fasadę budynku. Wybór jest przeogromny, dlatego jeśli pragniesz wyróżnić swój dom na tle innych budynków z osiedla panele elewacyjne MetZink spełnią Twoje oczekiwania. Ile kosztują i jak położyć panele elewacyjne? Odpowiedź w dalszej części artykułu.

 

Jak montować panele elewacyjne?

Blacha panelowa szybko zyskała popularność wśród zwolenników nowoczesnych rozwiązań, dlatego coraz częściej zdobi obiekty mieszkalne i handlowe. Oprócz tego, że panele elewacyjne z blachy aluminiowej mają spełniać swoją rolę to jeszcze muszą estetycznie się prezentować, dlatego ważny jest sposób ich montażu. Każdy producent przekazuje swoim klientom instrukcję układania konstrukcji według swojej wizualizacji, jednak jest kilka uniwersalnych zasad, zgodnie z którymi trzeba postępować niezależnie od własnych założeń.

Kluczową role odgrywa estetyka, dlatego zwróć uwagę by poszczególne panele były ze sobą połączone w sposób dokładny. Może pojawić się potrzeba docięcia i doszlifowania paneli, tak aby uniknąć szpar i rowków pomiędzy nimi. Połączenie paneli elewacyjnych z elewacją powinno był wypełnione specjalnym szczeliwem, co wyeliminuje nieszczelności powodujące utratę ciepła. Zaleca się też używanie listew i okapników, które zwiększają trwałość elewacji.

 

Ile kosztują panele elewacyjne?

Jeśli chodzi o koszta, panele elewacyjne z blachy i innych tworzyw występują w szerokim przedziale cenowym. Głównym wyznacznikiem cenowym jest jakość produktu, rodzaj tworzywa i sposób wykonania. Za jedyne 30-40 zł/m2 można mieć panele z tworzyw sztucznych, natomiast za panele PCV przyjdzie nam zapłacić 60-80 zł/m2. Na rynku znaleźć też można panele z tworzyw wzbogaconych wzbogaconych w materiały uszlachetniające, charakteryzujące się wysoką trwałością. Kosztują od 100 zł/m2 wzwyż.

 

Panele elewacyjne i dachowe zdobią obiekt, dodając mu charakteru i wyrazistości. W zależności od założeń subtelnie podkreślą tradycyjny styl budynku lub wyeksponują jego nowoczesny charakter. Jedna z najpopularniejszych praktyk układania, tzw. blacha na rąbek stojący, spełnia swoją rolę zarówno pod kątem funkcjonalnym, jak i estetycznym.