Aby można było mówić o kompleksowym projekcie poszczególnych biur, muszą one łączyć czynnik ludzki, przestrzenny i procesyjny. Właśnie dzięki temu można znacznie zwiększyć stopień zaangażowania pracowniczego, a przez to skuteczność poszczególnych działań.

Próżno szukać przepisu na biuro idealne. Wszystko oczywiście dlatego, że każda poszczególna firma cechuje się własnym indywidualnym charakterem, który powinien być uwypuklany unikalną przestrzenią.

Pracownicy

Aktualna sytuacja rynku pracy pokazuje, że w pewnych branżach dominuje osoba pracownika, zatem kwestią priorytetową jest zatrudnienie utalentowanych specjalistów. Mowa tu przeważnie o przedstawicielach pokolenia Y oraz Z czyli o ludziach znających języki obce, przynajmniej kilka razy w roku przebywających za granicą, zatem mających świadomość co do standardów pracy w krajach rozwiniętych. Nic zatem dziwnego, że tego samego – nowoczesnych i atrakcyjnych przestrzeni biurowych — oczekują od swoich przełożonych. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie mowa tu jedynie o estetyce. Zdają sobie bowiem sprawę, że w odpowiednio zaprojektowanych biurach najzwyczajniej w świecie lepiej się pracuje.

Warto w tym momencie wspomnieć o zwiększeniu świadomości dotyczącej spotkań o charakterze nieformalnym. Przekładają się one w dużym stopniu na myślenie w sposób innowacyjny oraz kreatywny. Wystarczy zastanowić się, gdzie istnieje większe prawdopodobieństwo wpadnięcia na ciekawy pomysł: siedząc przy biurku czy na komfortowej kanapie?

Korelacje międzyzespołowe

W trakcie tworzenia biura niezbędne jest poznanie najważniejszych procesów, które zachodzą w firmie (mowa tu o stopniu wykonywanych zadań i korelacji zachodzących między poszczególnymi zespołami). Przez co niezbędne będzie poznanie charakteru oraz stylu pracy dominującego w poszczególnych działach, umożliwiając sobie tym samym dostosowanie właściwych rozwiązań. Nowoczesne organizacje charakteryzują się wykonywaniem zadań zespołowo, stąd należy oddzielić od siebie przestrzeń przeznaczoną do spotkań, szybkich rozmów czy przynajmniej kilkudziesięciominutowych dyskusji. Naturalną kwestią jest to, że zmiana jest w stanie wzbudzić obawy wśród pracowników, dlatego trzeba będzie w prawidłowy sposób ich przez nie przeprowadzić. Przykładowo, można stworzyć konkurs polegający na wybraniu nazwy do sali spotkań czy motywu przewodniego strefy przeznaczonej do wypoczynku.

Podsumowanie

Biuro stworzone w optymalny sposób stanowi zachętę do kreatywnego realizowania zadań niezależnie, czy mowa o pojedynczych, czy grupowych działaniach. To z kolei może przynieść wyłącznie same korzyści dla przedsiębiorcy.

Szukasz specjalistów od projektowania wnętrz biurowych? Odwiedź Studioloko.pl.