Dach to jeden z najważniejszych elementów domu. Nowy prezentuje się wyjątkowo okazale i nadaje inwestycji charakteru. Jednak z upływem czasu jego wygląd może się zmieniać. Czy mamy na to wpływ? Czy są sposoby, żeby zapobiec niszczeniu dachówki. Jeśli tak jakie?

Prawda jest taka, że o dach, podobnie jak o każdy inny element na zewnątrz bądź wewnątrz domu trzeba dbać. Mimo, że aktualnie dostępne na rynku pokrycia dachowe są coraz lepszej jakości to i tak wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Zwłaszcza jeśli chcemy się cieszyć estetyczną i elegancką dachówką przez wiele długich lat.

Dachówka cementowa to jedno z najczęściej wybieranych pokryć dachowych. Dlatego to właśnie dachówkę cementową wybraliśmy, by na jej przykładzie pokazać w jaki sposób należy czyścić dach.

Dużo zależy od powłoki, którymi są pokryte dachówki. Te bardziej chropowate sprawiają, że brud nie osadza się na nich, lub osadza się w mniejszym stopniu, w związku z czym nie ma potrzeby aż tak częstego czyszczenia. Po prostu brud sam spada, a padające deszcze tylko w tym pomagają.

Z czasem na dachu może pojawić się mech, glony, grzyby lub jeszcze inne roślinne niespodzianki. Najlepiej zwalczać je środkami biobójczymi, które zmywamy przy użyciu wody pod dużym ciśnieniem.

Można też skutecznie zapobiegać osadzaniu się tego typu roślin. Już na etapie układania dachówki warto pomyśleć o odpowiednim impregnacie. Pokryta takim preparatem dachówka będzie bardziej odporna na zanieczyszczenia. Nawet jeśli coś się pojawi na dachu, łatwiej będzie to usunąć.

Dachówki ceramiczne, zwłaszcza te naturalne są najbardziej narażone na zanieczyszczenia. Kurz, brud może wnikać w porowatą strukturę dachówki, przez co jej doczyszczenie jest jeszcze trudniejsze. Dachówki angobowane są zdecydowanie lepsze pod tym kątem.

A co z popularną blachą? Wydawać by się mogło, że jej gładka i śliska powierzchnia skutecznie zabezpieczy ją przed zanieczyszczeniami. Niestety tu również jest ryzyko, że pojawią się nieproszeni goście. I tak jak w przypadku innych pokryć dachowych jest konieczność czyszczenia. Dlatego jedynym skutecznym wyborem wydaje się pokrywanie dachu preparatem zabezpieczającym.

Więcej cennych porad na temat dachówki znajdziesz na http://fachowydekarz.pl