Mianem ślepej kuchni oznacza się taką, która pozbawiona jest okna. Tego typu ciemne, ciasne wnętrza dominują w starym budownictwie rodem z lat sześćdziesiątych i osiemdziesiątych. O czym pamiętać aranżując taką przestrzeń? Oto garść przydatnych wskazówek.

Połączenie z innym pomieszczeniem

Jeżeli dysponujemy ślepą kuchnią zastanówmy się, czy istnieje możliwość połączeni jej z innym pomieszczeniem, na przykład salonem, który znajduje się obok. W tej sytuacji brak okna nie będzie żadnym problemem, jako że pomieszczenie to będzie oświetlone jasnym wnętrzem pokoju dziennego.

 

Meble kuchenne

Każdy kto posiada małą kuchnię świetnie wie jak bardzo ważne jest zagospodarowanie każdej, nawet najmniejszej, przestrzeni. To samo dotyczy kuchni ślepej. I jeżeli chodzi o meble kuchenne, to warto zaprojektować je od podłogi do sufitu dzięki czemu z łatwością będzie można pomieścić w nich więcej sprzętu, urządzeń czy artykułów gospodarstwa domowego.

 

Kolorystyka kuchni

Jeżeli chodzi o kolorystykę, lepiej zrezygnować tu z ciemnych barw takich, jak czerń, bordo czy granat. Zamiast tego, lepiej postawić na jasne, optycznie rozjaśniające przestrzeń barwy takie, jak ecru, wanilia, kość słoniowa, złamana biel, gołębia szarość czy wszelkiego rodzaju odcienie pastelowe.

 

Powierzchnie

Sprawdzony sposób na sprawienie, by ślepa kuchnia wyglądała na większą niż w rzeczywistości jest wyłożenie części ścian jasnymi, połyskującymi płytkami. Warto postawić tu także na chromowane powierzchnie oraz dużą ilość przeszkleń, które będzie można efektownie podświetlić.

 

Sprzęt AGD

W pozbawionej okna kuchni ślepej nie może również zabraknąć jasnych mebli i sprzętu AGD do zabudowy. Doskonale sprawdzą się tu te meble i urządzenia z połyskiem, które będą efektownie odbijały światło.

 

Oświetlenie kuchni

W projekcie ślepej kuchni warto uwzględnić kilka różnych źródeł światła. Poza oświetleniem górnym znaleźć powinno się tu także podszawkowe oraz dekoracyjne, które oświetlać będzie poszczególne strefy. Główne źródło światła najlepiej zaplanować bezpośrednio przy wejściu do pomieszczenia. W dalszej części znaleźć może się jego wersja punktowa, która równomiernie rozjaśni przestrzeń. Światło w takiej kuchni powinno mieć żółtą, ciepłą barwę.

 

Drzwi

W małej, ślepej kuchni w bloku nie należy montować drzwi i drzwiczek otwieranych skrzydłowo. Do małych kuchni szczególnie są polecane drzwi przesuwne, które zajmują wyjątkowo mało miejsca. Można też w ogóle zrezygnować z drzwi wewnętrznych co pozwoli na wygospodarowanie większej przestrzeni a przede wszystkim da więcej światła z innych pomieszczeń.

 

Dodatki

W ślepej kuchni warto umieścić także duże lustro, które będzie odbijało światło i sprawiało, że wnętrze będzie wyglądało na większe niż jest w rzeczywistości. W roli imitacji okna doskonale sprawdzi się tu fototapeta przedstawiająca horyzontalny wygląd lub poszerzający perspektywę, duży obraz.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki