Rolnictwo zmieniło się znacznie na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat. Coraz rzadziej branża ta przywodzi na myśl drewniane stodoły i pordzewiały sprzęt. Nowoczesność zadomowiła się na dobre na polskich wsiach, a wraz z nią… hale stalowe!

Hala stalowa to nie fanaberia

Wielu ludziom, w tym rolnikom, wydaje się, że hale stalowe są dedykowane jedynie dużym zakładom produkcyjnym i mało estetycznym magazynom. Postawienie hali tego typu w gospodarstwie brzmi więc jak fanaberia. To jednak nieprawda.

Hale stalowe pełnią dziś bardzo różne funkcje i nie muszą przypominać bezkształtnych kwadratów. Producenci łączą estetykę z funkcjonalnością, dzięki czemu hale znajdują swoje zastosowanie w wielu branżach.

Już wiele lat temu konstrukcje ze stali stały się częścią rolnictwa na zachodzie i północy. Ze względu na ich liczne zalety było tylko kwestią czasu, aż zaczną powstawać na polskich wsiach. Ten czas właśnie nadszedł.

Hala stalowa w rolnictwie

Zastosowanie hal w rolnictwie jest szerokie. Mogą pełnić funkcje:

  • hal magazynowych – przeznaczone na przechowywanie maszyn rolniczych, magazynowanie zboża i innych płodów rolnych, przestrzeń warsztatowa;
  • budynków inwentarskich – stworzone pod wybrany rodzaj chowu, często z możliwością optymalizacji w przypadku zmian, dostosowane do codziennej eksploatacji;
  • kurników – hodowla drobiu przebiega sprawniej dzięki lepszym możliwościom dbania o czystość.

Hale stalowe mają liczne zalety, przez które rolnicy rezygnują z konstrukcji drewnianych i murowanych. Pierwszą z nich jest szybkość budowy. Kiedy czas nagli, stalowy obiekt będzie najlepszym rozwiązaniem. Dlaczego? Prosta konstrukcja powstaje w 3-4 tygodnie!

Ponadto hale stalowe są dość lekkimi konstrukcjami. Można je dowolnie optymalizować, rozbudowywać czy nawet przenosić. To znacznie zwiększa możliwości gospodarstwa rolnego.

Nie bez znaczenia jest również koszt hali stalowej. To bez wątpienia najtańsza, trwała konstrukcja, którą można wykorzystać w rolnictwie. Cena za m2 wynosi mniej więcej od 300 do 600 zł (bez ocieplenia), przy czym należy pamiętać, że każdy projekt ma inną wycenę.

Dodatkową, choć rzadko wspominaną zaletą, jest ta, że dobre firmy zajmują się budową hali kompleksowo. Przykładowo, specjaliści Commercecon tworzą obiekty od pomysłu, przez projekt i po wykonawstwo. Oznacza to, że budowa nie ingeruje w codzienne obowiązki rolnika. Jeśli więc już decydujesz się na halę stalową, wybierz firmę, która stworzy ją pod Ciebie.

Nowoczesny rolnik

Rolnictwo zmienia się dynamicznie. Rozwiązania, które dotychczas ułatwiały pracę innych specjalistów, dzisiaj docierają do roli i budują wizerunek nowoczesnego rolnika. Hala stalowa to jeden z przejawów tego “trendu”. Ne warto się przed nim wzbraniać. W końcu chodzi o to, aby sobie pracę ułatwić, prawda?

Źródło zdjęcia głównego: Pobrane ze strony producenta hal stalowych - Commercecon.pl