Życie w domu jednorodzinnym ma swoje liczne zalety, zwłaszcza w porównaniu z życiem w typowym mieszkaniu w bloku, jednak posiada również pewne wady, z jakimi trzeba się liczyć, a jedną z nich jest często konieczność samodzielnego zadbania o odprowadzanie ścieków. Niestety wiele nowych osiedli, zwłaszcza tych położonych na obrzeżach miast lub poza nimi, zlokalizowano w terenie nieskanalizowanym, gdzie brak jest zbiorczych systemów kanalizacyjnych.

Nakłada to na właścicieli i użytkowników budynków konieczność korzystania z alternatywnych rozwiązań, a jednym z najlepszych i najczęściej stosowanych są bezpieczne i trwałe zbiorniki bezodpływowe. W sklepach czy marketach budowlanych można dostać wiele ich rodzajów, robionych z różnych materiałów, jednak najczęściej wybieramy szamba betonowe, które znajdziemy w ofercie renomowanego producenta tego typu konstrukcji.

Szamba betonowe – zalety wpływające na ich niezmienną popularność

Praktycznie w każdej dziedzinie budownictwa także w kwestii urządzeń do odprowadzania nieczystości obserwujemy duży postęp, dzięki któremu mamy możliwość skorzystania z coraz nowocześniejszych rozwiązań, co nie ominęło również zbiorników bezodpływowych. Na rynku co rusz pojawiają się modele wykonane z tworzyw sztucznych, mające z pewnością swoich licznych zwolenników, jednak nadal największą popularnością i zaufaniem cieszą się szamba tradycyjnie produkowane z mieszanek betonowych. Może to budzić pewne zdziwienie, jeśli jednak przyjrzymy się zaletom, charakteryzujących ten znany od dziesięcioleci materiał budowlany, w pełni zrozumiemy, jak wpływa on na charakterystykę późniejszej pracy takiego zbiornika.

Nie da się ukryć, że betonowe szambo musi przetrwać bez uszczerbku długie lata intensywnej eksploatacji w niesprzyjających warunkach, wkopane w ziemię, gdzie jest narażone na wiele rodzajów uszkodzeń. Dzięki zastosowaniu mieszanek betonowych będących efektem najnowszych badań w tej dziedzinie z dodatkiem licznych substancji uszlachetniających szamba są w pełni odporne na takie czynniki jak:

  • uszkodzenia natury mechanicznej, przede wszystkim olbrzymie siły nacisku działające na zbiornik po wkopaniu w ziemię. Uszkodzeniom zapobiega również sama konstrukcja zbiornika, monolitu o grubym dnie i ścianach, wzmocnionego dodatkowo zbrojeniem ze stalowych prętów. Dzięki temu można go umieszczać praktycznie w dowolnych miejscach, nawet tam, gdzie będzie narażony na nacisk stojących bezpośrednio nad nim samochodów, czyli pod parkingami lub podjazdami do budynku;
  • niekorzystny wpływ substancji chemicznych, zawartych nie tylko w przechowywanej niebezpiecznej zawartości, ale i w glebie. Aby nie doprowadziły one do korozji metalowych elementów szamba oraz samego betonu, zabezpiecza się je obustronnie grubą warstwą bitumicznej izolacji, nie zapominając również o pokrywie;
  • procesy biologiczne naturalnie zachodzące w gruncie.

Zaufany producent zadba także o szczelność każdego zbiornika, co zapewnia dopasowana betonowa pokrywa, dla bezpieczeństwa i komfortu użytkowania wyposażona w kominki rewizyjne, pozwalające sprawdzić poziom zapełnienia szamba oraz włazy umożliwiające wypompowanie zawartości. W żadnym wypadki nie wolno jednak tego robić na własną rękę, tylko zlecić wyspecjalizowanej w tym firmie wyposażonej w samochody asenizacyjne.

Szamba betonowe – w jaki sposób dopasować je do swoich potrzeb

Kupując szambo betonowe, musimy zawsze dopasowywać je do aktualnych potrzeb, zwłaszcza jego pojemność, która powinna zaspokoić potrzeby wszystkich domowników, a jedna osoba produkuje zazwyczaj około 130 – 150 l ścieków dziennie. Rozpatrując jego wielkość, powinniśmy również wziąć pod uwagę czas przechowywania nieczystości, maksymalnie 10 – 14 dni i jest to termin nieprzekraczalny ze względu na przebiegający proces fermentacji oraz gromadzenie się wybuchowego metanu. Najprostsze i jednocześnie najmniejsze, są szamba jednokomorowe o pojemności zaledwie kilku metrów sześciennych. Taki model sprawdzi się jedynie w przypadku nielicznej rodziny, dlatego lepiej zdecydować się na większy zbiornik złożony z dwóch oddzielnych komór połączonych rurą przelewową. Rozdziela ona dwa rodzaje przechowywanych ścieków, w pierwszej komorze gromadzą się tzw. grube, a w drugiej nieczystości płynne, które możemy wstępnie oczyszczać, dodając do nich specjalne preparaty zawierające kultury starannie dobranych bakterii. Oczywiście są również dostępne jeszcze większe zbiorniki wielokomorowe idealne do budynków wielorodzinnych, które przy niewielkim nakładzie środków można przekształcić w przydomową oczyszczalnię ścieków. Niezależnie od wielkości czy ilości komór warto także zwiększyć funkcjonalność używanego betonowego szamba poprzez montaż w nim systemu filtrów chroniących przed wydostawaniem się nieprzyjemnych zapachów oraz elektronicznego czujnika napełnienia minimalizującego ryzyko wycieku i groźnego w skutkach skażenia środowiska.

Szamba betonowe – oferowane z transportem i profesjonalnym montażem

Jednym z ważnych powodów, dla których zawsze warto kupować szamba bezpośrednio u producenta, jest pakiet usług dołączony do każdego zbiornika i zazwyczaj wliczony w jego cenę. Typowe szambo betonowe to konstrukcja o znacznej masie, nawet kilku i więcej ton, nie da się więc go przewieźć bez specjalnie dostosowanego samochodu ciężarowego. Podobne problemy napotkamy z umieszczeniem szamba w przygotowanym wcześniej wykopie, do czego z kolei potrzebny będzie dźwig lub podnośnik o odpowiedniej ładowności. Warto więc skorzystać z oferty producenta, który nie tylko dowiezie zbiornik do odbiorców na terenie całego kraju, ale oferuje też profesjonalny montaż, łącznie ze sprawdzeniem szczelności i podłączeniem do istniejącej instalacji wodno-kanalizacyjnej. Zarówno sam zbiornik, jak i prace montażowe są objęte pełną gwarancją, a w przypadku wystąpienia awarii do dyspozycji pozostaje całodobowy serwis. Jedną z firm z których usług możecie skorzystać jest Fabrykaszamb.pl