W budownictwie z poprzedniej dekady dominował trend aby kuchnia była osobnym pomieszczeniem. Teraz odchodzi się od tej mody, i większość mieszkań dysponuje pomieszczeniem zwanym „salonem z aneksem kuchennym”. Czy jest to dobre rozwiązanie, można by polemizować. Jego zwolennicy przemawiają takimi argumentami, że przygotowując posiłki mogą uczestniczyć w życiu, które toczy się w danej chwili w salonie, czyli mogą żartować z przyjaciółmi, oglądać wspólnie telewizję lub kontrolować zabawę dzieci. Przeciwnicy tego typu architektury twierdzą, że zapachy z kuchni są wszechobecne, bałagan towarzyszący przygotowywaniu posiłków jest widoczny, a także, że hałasy dochodzące z kuchni zakłócają korzystanie z salonu.

Ciężko stwierdzić czyje racje są ważniejsze. Zależy to w dużym stopniu od tego na czym komu zależy. Są osoby dla których osobna kuchnia będzie priorytetem, a dla niektórych wspólna przestrzeń kuchenna i salonowa będzie miała najbardziej istotne znaczenie. Niezależnie od tego jak kto sobie wybierze, będzie musiał jakoś zaaranżować daną przestrzeń.

Kuchnia jako przedłużenie salonu

W sytuacji kiedy kuchnia jest elementem salonu musimy zadbać o to aby jej wykończenie współgrało z wyposażeniem przestrzeni dziennej. Według specjalisty sklepu Dekorolka, trzeba zatroszczyć się o to, aby kolory dominujące w salonie znalazły odzwierciedlenie w dodatkach wykorzystanych w kuchni. Są to pojedyncze kolory, które nadają wnętrzu wyjątkowy charakter. W kuchni można do tego wykorzystać wiele akcesoriów takich jak ściereczki, urządzenia, narzędzia kuchenne, które danym kolorem będą nawiązywać do koloru nadającego charakter salonowi. Inną formą, którą możemy nawiązać do wystroju salonu jest pokrycie ścian w części kuchennej. Często to dotyczy fragmentu ściany tuż nad blatem roboczym. Dawniej oczywiste było, że będzie ona wykonana z terakoty. Obecnie modne są inne metody jak chociażby szklane panele, pod którymi mogą być dowolne obrazy. Można wykorzystać wizerunek owoców, kawy, ale także widok miasta nocą, lub jakąś wizualizację, która będzie oryginalna i ciekawa. Ostatnio także zyskuje popularność wyłożenie tej przestrzeni między blatem a szafkami fototapetą, która dzięki odpowiedniej strukturze jest odporna na zabrudzenia i uszkodzenia. Jest to świetne rozwiązanie dla osób ceniących sobie wygodę. Taką fototapetę można bowiem zamówić bez wychodzenia z domu, dzięki bogatej ofercie sklepów internetowych. Mają one do dyspozycji ogromne bazy wzorów, z których bez wątpienia znajdziemy coś dla siebie, a jeśli nie, to chętnie wykonają projekt według naszych upodobań. Warto rozważyć taką opcję przy wykańczaniu kuchni, gdyż możemy uzyskać niepowtarzalny wystrój danego wnętrza. Co więcej, wybierając jakąś fototapetę do kuchni, możemy wykonać obraz według tego samego wzoru, który będzie zdobił ściany salonu, a tym samym tworzył spójną całość między dwoma niby różnymi a tworzącymi jedną całość przestrzeniami. Jeśli więc mamy trochę czasu aby poszperać w sieci i wybrać coś naprawdę wyjątkowego, czego nie znajdziemy w żadnych katalogach sklepowych, dobrze jest przejrzeć ofertę sklepów internetowych z dekoracjami na ściany aby cieszyć się wyjątkową przestrzenią jadalno-kuchenno-rozrywkową.