Planujesz przeprowadzić w 2019 roku gruntowny remont dachu w swoim domu? A może jesteś właśnie na końcowym etapie odbioru nowej hali produkcyjnej swojej firmy i musisz zdecydować, jaki materiał wykończeniowy zwieńczy Twoją inwestycję? W każdej z tych sytuacji, jeszcze zanim zamówisz i opłacisz materiał, powinieneś dobrze rozejrzeć się wśród możliwości dostępnych na rynku. Poniżej krótki poradnik, na co warto zwracać uwagę, kupując blachę.

Jesteś inwestorem indywidualnym lub biznesowym? Sprawdź, jaki masz wybór

Wśród najczęściej dostępnych rozwiązań na rynku w zakresie blach dachowych znajdują się takie jej rodzaje jak:

  • blacha cynkowo-tytanowa – systemy elewacyjne z blachy cynkowo-tytanowej wyróżniają się doskonałymi właściwościami mechanicznymi i fizycznymi;
  • blacha miedziana – jest, bez wątpienia, jednym z najbardziej trwałych materiałów, który jest w stanie przeżyć kolejne pokolenia; charakterystycznego uroku nadaje mu – wraz z biegiem lat – pojawiający się efekt patynowania; elegancki wygląd i ponadczasowy styl, w połączeniu z dużą wytrzymałością i żywnotnością, czynią z niego idealny materiał pokryciowy na dachy zabytkowych obiektów, kościołów, kamienic, ale także ekskluzywnych willi i rezydencji; blacha miedziana w arkuszach stanowi materiał świetnie nadający się do krycia metodą na rąbek stojący;
  • blacha aluminiowa – współcześnie produkowane, nowoczesne pasy ze stopów aluminiowych stanowią nie tylko trwałe pokrycie odporne na korozję, ale także dają szerokie możliwości wyboru w zakresie barwy i sposobu wykończenia dachu; w celu wzmocnienia powierzchni i zniwelowania konieczności konserwacji pokrycia, stosuje się lakierowanie proszkowe poprawiające trwałość blachy; systemy dachowe z aluminium znajdują zastosowanie zwłaszcza w nowoczesnych projektach domów jednorodzinnych, punktów handlowych i usługowych o minimalistycznej i oryginalnej bryle, a także w halach produkcyjnych i magazynach. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie potrzebny jest surowiec trwały, wytrzymały i niezawodny, a zarazem estetyczny i dobrze wpisujący się w nowoczesne miejskie koncepcje architektoniczne. Dzięki szerokiemu polu możliwości w zakresie doboru koloru i wykończenia, blacha aluminiowa świetnie sprawdza się w roli pokrycia dachowego nie tylko współczesnych – na wskroś nowoczesnych – realizacji, ale również podczas renowacji zabytkowych obiektów użyteczności publicznej.

Technika krycia dachu metodą na rąbek stojący – dlaczego warto rozważyć ją podczas realizacji własnej inwestycji?

Rąbek stojący stanowi jeden z najbardziej nowoczesnych systemów krycia dachu. Jest nie tylko estetyczny i elegancki, ale przede wszystkim trwały. Ze względu na wykorzystanie maszyn profilujących i zaginających, inwestor może liczyć na sporą oszczędność czasu i użytej blachy, co z kolei przekłada się bezpośrednio na niższe koszty krycia dachu i dokończenia inwestycji. Ponadto, krycie metodą na rąbek stojący wiąże się z uzyskaniem wysokiego poziomu szczelności.