W przedświątecznej krzątaninie lub przed ważnym domowym przejęciem wcale nie trudno zapomnieć o garnku pozostawionym na gazie. Zwykle kończy się to jego przypaleniem i nieprzyjemnym zapachem w domu. Jak sobie z tym poradzić?

Wiele osób zna to doskonale: duża krzątanina w kuchni przed świętami (bez względu na to, czy to Boże Narodzenie, czy Wielkanoc), przed urządzanym w domu przyjęciem z okazji Komunii Świętej, osiemnastki lub z innego powodu to prawdziwe wyzwanie dla niejednej pani domu. Trzeba zdążyć nie tylko z przystrojeniem stołu, ale przede wszystkim z przygotowaniem potraw. W tym galimatiasie i natłoku zadań nietrudno o chwilę nieuwagi i pozostawienie garnka bez nadzoru na gazie. Wtedy łatwo o jego przypalenie. Problem polega jednak na tym, że zapach spalenizny jest bardzo intensywny, a do tego, niestety, ma właściwość szybkiego wnikania prawie w każdą powierzchnię. Wietrzenie pomieszczeń lub środki zapachowe mogą nie wystarczyć do trwałego usunięcia takiego nieprzyjemnego zapachu. Co wtedy robić?

Skuteczne usuwanie spalonego garnka z pomieszczenia

W przypadku walki z zapachem spalenizny najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się wietrzenie pomieszczeń. To oczywiście konieczne i powinno zostać wykonane zaraz po zdarzeniu, ale jest tak naprawdę pierwszym krokiem. Co zatem dalej? Można się posiłkować różnymi odświeżaczami powietrza lub specjalnymi preparatami, ale te zwykle nie są skuteczne. Zapach spalenizny wraca najczęściej, gdy przestaną działać.

Sposób postępowania powinien zależeć tak naprawdę od tego, jak intensywny jest zapach spalenizny, czyli jak bardzo wniknął w powierzchnie znajdujące się w pomieszczeniu. Im szybciej podejmiemy działania, tym większa szansa na pozbycie się spalenizny.

Znanych jest wiele domowych sposobów, które pomagają usunąć zapach spalenizny. Można tu wymienić rozsypywanie na talerzyki soli, która pochłania nieprzyjemne zapachy. Inne rozwiązanie to gotowanie wody w garnku z sokiem cytryny i skórką pomarańczy. Skuteczniejsza jest jednak woda z octem, ale miejsce zapachu spalenizny może zastąpić zapach octu, co również nie jest pożądane. Innym trikiem może być podgrzewanie ziarenek kawy na patelni. Do tego trzeba pamiętać, żeby wyprać wszystkie firany, zasłony i pościel.

Co robić, gdy domowe metody nie wystarczą?

Jak usunąć zapach spalonego garnka z pomieszczenia, gdy domowe sposoby zawiodły? Wtedy warto poprosić o pomoc profesjonalistów. Na rynku można już znaleźć bez problemu firmy, które specjalizują się w dezodoryzacji, czyli usuwaniu brzydkich i uporczywych zapachów (np. firma Profesjonalne Ozonowanie).

Warto zwrócić szczególnie uwagę na usługi usuwania zapachu spalenizny za pomocą ozonowania, do czego firmy używają przenośnych generatorów ozonu. Dzięki tej metodzie można bardzo skutecznie usunąć zarówno związki aromatyczne, jak i chemiczne, które odpowiadają za nieprzyjemny zapach. Ten usuwany jest nie tylko z powietrza, ale także ze wszystkich powierzchni. To jednak nie wszystko. Należy podkreślić, że ozonowanie dodatkowo sterylizuje otoczenie bez użycia środków chemicznych. Już nawet pół godziny po ozonowaniu można korzystać z pomieszczenia i nie wyczujemy zapachu spalenizny. Bez wątpienia to komfortowe rozwiązanie.

Sprawdź ofertę Profesjonalne Ozonowanie: https://profesjonalneozonowanie.pl/uslugi/usuwanie-zapachu/

Trzeba jednak od razu wyjaśnić, że spalenizna należy do jednych z najtrudniejszych do usunięcia zapachów. Z tego powodu zdarza się, że cykl ozonowania (jeden trwa 2-3 godziny) trzeba powtórzyć. W najcięższych przypadkach może być konieczne wykonanie tzw. zamgławiania ULV. Wtedy pomieszczenie wypełnia się preparatami, które neutralizują zapach spalenizny, a potem mgła z tych preparatów opada i musi zostać dezaktywowana. Może to potrwać nawet 8 godzin.

Warto tu jeszcze wspomnieć o najstarszej metodzie usuwania zapachu spalenizny. Pracownik firmy specjalistycznej nanosi na wszystkie powierzchnie preparat neutralizujący brzydki zapach. Niestety, po tym zabiegu trzeba odczekać 12 godzin, zanim będzie można znowu korzystać z pomieszczenia.

Jeśli zastanawiacie się, jak usunąć zapach spalonego garnka z pomieszczenia, zachęcamy do wypróbowania opisanych w tym artykule metod. Warto także pamiętać o usługach profesjonalnych firm usuwających zapachy, gdy spalenizna nie daje za wygraną.