Piękny ogród to marzenie wielu osób. Zielona przestrzeń jest idealnym miejscem relaksu i odpoczynku. Co ważne, nawet niewielki kawałek ziemi można przemienić w ogród marzeń, jak to możliwe? O tym poniżej.

Piękny ogród

Któż z nas nie lubi siedzieć w pięknym ogrodzie, zachwycać się wyjątkowymi roślinami i nie myśleć o problemach życia codziennego? Każdy marzy o takim wypoczynku, niestety wiele osób twierdzi, że w ich przypadku stworzenie ogrodu jest niemożliwe? Czy to prawda? Oczywiście nie. Współczesna architektura zieleni może wiele zdziałać i stworzyć prawdziwą oazę spokoju, nawet z pozoru nieatrakcyjnej przestrzeni. Aby jednak tak było, należy uwzględnić wiele kwestii.

Projekt

Oczywiście projekt ma bardzo duże znaczenie. Musi być odpowiednio przemyślany i stworzony w taki sposób, by wyeksponować potencjał przestrzeni, którą dysponujemy. Jeśli oczywiście mamy ochotę i kompetencję możemy sami zaprojektować swój kawałek przestrzeni, jeśli natomiast brakuje nam na to czasu i mamy świadomość, że efekt będzie średni, lepiej zdajmy się na pomoc specjalistów.

Fachowcy przygotują projekt zgodny z naszymi preferencjami i potrzebami, projekt, który wyeksponuje wszystkie mocne strony naszego ogrodu i ukryje jego ewentualne niedoskonałości.

Dobór roślin

Dobór roślin to priorytet. Rośliny muszą doskonale prezentować się. Co ważne, jeśli wiemy, że nie będziemy mieć wiele czasu na ich pielęgnację i nie chcemy zatrudniać ogrodnika, nie mogą być również wymagające. To nie koniec, inny typ roślin sprawdzi się w nasłonecznionych częściach ogrodu, inny w zacienionych – to kolejna kwestia na którą musimy zwrócić uwagę.

Ważnym elementem ogrodu jest również trawa, musi być piękna, zielona i gęsta. W zależności od przypadku możemy zdecydować się na trawę naturalną bądź trawę z rolki.

Dodatki

Ogród to nie tylko rośliny, na jego wygląd wpływają również meble, dodatki – na przykład oświetlenie, kamienie ozdobne, ewentualne oczka wodne, fontanny. Ważny jest też rodzaj kostki brukowej, którą wyłożone są ścieżki i alejki, jeśli przy ogrodzie znajduje się taras lub altana to ich aranżacja również jest istotna. Jak już wspominaliśmy liczy się każdy szczegół.

Na koniec

Znajdziemy wiele firm, które świadczą usługi ogrodnicze, często oferują one kompleksową pomoc, specjalizują się zarówno w projektowaniu ogrodów, realizacji projektu, jak również w usługach brukarskich. Jedną z firm zajmujących się projektowaniem ogrodów jest Magic Gardens z Poznania