Szukasz informacji na temat stali narzędziowej? Sprawdź.

Stal narzędziowa to odporny na uszkodzenia i bardzo trwały materiał, który wykorzystywany jest między innymi do produkcji narzędzi, na przykład narzędzi skrawających. Co warto wiedzieć na temat stali narzędziowej? O tym piszemy poniżej. Życzymy przyjemnej lektury!

Właściwości stali narzędziowej

Stal narzędziowa musi być bardzo twarda i odporna na ścieranie, tylko wtedy wykonane z niej narzędzie będzie nam długo służyć i umożliwi bezawaryjną pracę. Stal musi być również odporna na odkształcenia oraz działanie wysokich temperatur.

W składzie stali narzędziowej znajduje się węgiel, dzięki któremu stal jest tak wytrzymała, a wykonane z niej narzędzia nie pękają i nie zmieniają swojego kształtu. Co więcej, w składzie niektórych rodzajów stali narzędziowych znajdują się również pierwiastki stopowe, dzięki którym zwiększa się hartowność stali i jej odporność na wysokie temperatury

Wyróżnić możemy różne rodzaje stali narzędziowej, które różnic się będą między innymi składem oraz przeznaczeniem. Wymienić stal narzędziową niestopową, która przeznaczona jest do produkcji narzędzi o prostych kształtach, na przykład siekier i młotków.

Kolejnym rodzajem stali jest stal narzędziowa stopowa do pracy na zimno. Z takiego materiału produkowane narzędzia o bardziej skomplikowanych kształtach, na przykład nitowniki.

Innym rodzajem jest stal narzędziowa przeznaczona do pracy na gorąco, która jest bardzo odporna i twarda. Wyróżnić możemy też stal szybkotnącą.

Stal narzędziowa – zastosowanie

Stal narzędziowa doceniana jest w wielu branżach. Wykorzystywana jest między innymi do produkcji różnego typu narzędzi, między innymi wierteł, pilników, jak również siekier, elementów urządzeń pomiarowych, nożyc, młotków.

Oferty firm

Stale narzędziowe znajdziemy w ofertach wielu firm, między innymi firmy Akrostal z Poznania, która powstała w 2000 roku i może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w branży. W ofercie Akrostal dostępne są stale narzędziowe do pracy na zimno, na gorąco i szybkotnące, stale do obróbki cieplnej, stale nawęglania i inne gatunki.

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły