Izolowanie fundamentów domu stanowi niezwykle istotny proces, który wpływa na kondycję obiektu. Każdy fundament powinien dysponować odpowiednio dobraną izolacją pod kątem warunków wodnych panujących w danej glebie. Chodzi o stworzenie bariery, które uniemożliwi przenikanie wilgoci. Wiele starych domów nie posiada jednak żadnego zabezpieczenia przed wilgocią. Kiedy dostaje się ona do fundamentu, zaczyna przenikać dalej, najpierw przez ściany piwnicy, a później aż do ścian domu. Stanowi efekt niepożądanego zjawiska. Przenikanie wilgoci do ścian powoduje bowiem powstawanie zagrzybień i białych wykwitów. Jak powinna wyglądać izolacja starego fundamentu?

Niski poziom domu jest ważny

Budując dom bardzo często zapominamy o tym, że jego podziemna część odgrywa bardzo ważną rolę. To od jej kondycji będzie zależała stabilność budynku i jego ogólna kondycja. Zazwyczaj stare domy nie posiadają izolacji fundamentów lub jest ona w wyjątkowo złym stanie. Dawniej, technologia budownictwa nie była tak rozwinięta jak dziś i po prostu izolacje takie nie były stosowane.

Z kolei w tych obiektach, w których została ona wykonana, zazwyczaj jest w opłakanym stanie i nie spełnia swoich zadań. Mieszkańcy zapominają bowiem o konieczności jej renowacji. Izolacja starego fundamentu (podobnie jak i nowego) powinna znaleźć się przede wszystkim w tych domach, które stoją na terenach o bogato występujących wodach podziemnych.

Olbrzymie nagromadzenie wilgoci, które przenika do fundamentów powoduje nierównomierne osiadanie budynku. W takich przypadkach konieczne jest wykonanie poziomej izolacji przeciwwilgociowej, którą układa się na wierzchniej części fundamentowej ławy, a także na wszystkich ścianach fundamentowych. Głównymi wizualnymi objawami złej kondycji izolacji lub jej braku jest zawilgocenie tynku oraz pojawiające się ślady pleśni, zagrzybienia i wykwitów.

Dlaczego tynk staje się wilgotny?

Brak izolacji powoduje pokrywanie się tynku wilgocią, a następnie jego stopniowe odpadanie. Co jest przyczyną tego zjawiska? To stałe zaciąganie wody przez fundamenty.

Dodatkowy problem stanowi fakt, że wody gruntowe posiadają w swoim składzie duże ilości związków organicznych i mineralnych, które penetrują wręcz wnętrze fundamentu i znacznie przyspieszają proces jego niszczenia.

Woda z fundamentu przemieszcza się do ścian parteru porami, czyli wolnymi przestrzeniami o mikroskopijnej wielkości, które znajdują się w każdym materiale budowlanym.

Jak stworzyć odpowiednie zabezpieczenie fundamentów?

Dalsze ciągnięcie wilgoci wpływa negatywnie na całą konstrukcję budynku. Brak odpowiedniej izolacji lub jej fatalny stan, który uniemożliwia wykonywania swojego zadania, czyli chronienia przed przenikaniem wilgoci, można naprawić. Należy jednak liczyć się z tym, że praca może być czasochłonna oraz kosztowna.

Na rynku usług budowniczych istnieje co najmniej kilka technik wykonywania lub naprawiania izolacji poziomej w fundamentach i na ścianach piwniczych. Początkiem wszelkich prac remontowych powinno być osuszenie fundamentów i ścian. Żeby tego dokonać, należy stopniowo i po kolei je odkopywać. Podkopy nie mogą być jednak głębsze niż dwa metry.

Po osuszeniu należy umieścić specjalny materiał izolacyjny.

Żeby tego dokonać należy skorzystać z jednej z dwóch możliwych technik.

Pierwszą jest podcięcie ścian jak najbliżej ławy fundamentowej. Należy tego dokonać na całej ich szerokości.

Druga technika zakłada wbijanie blach.

Należy liczyć się z tym, że prace będą trwały długo i będą kosztowne.

Inną metodą wykonywania izolacji jest technika, którą określa się mianem iniekcji. Jest ona zdecydowanie mniej pracochłonna i łatwiejsza w przeprowadzeniu, ale dalej musimy liczyć się z poniesieniem wysokich kosztów. Metoda polega na wprowadzaniu w otwory ścian specjalnej substancji. Jest nią mieszanka cementu, wody i preparatów krzemianowych, które penetrują wnętrze ściany.

Otwory nawierca się w odległości co ok. dwadzieścia centymetrów na styku ław i ścian fundamentowych. Substancja, którą wprowadza się przez wspomniane otwory ma charakter hydrofobowy. I tak właśnie jest prymarny cel wykonywanych prac.

Chodzi o to, by stworzyć tzw. przeponę hydrofobową. Jej zadaniem będzie zatrzymanie kapilarnego podciągania wody. Preparaty krzemianowe tworzą zwartą masę w murze, wypełniają szczeliny, przyczyniając się tym samym do stworzenia szczelnej zapory.

Mur traci pory, którymi mogłaby przemieszczać się woda. Można skorzystać z jeszcze inne odmiany iniekcji. Jest to tzw. termoiniekcja, która przebiega dokładnie tak samo jak wspomniana powyżej technika, jednak przed wpuszczeniem substancji hydrofobowej, przeprowadza się jeszcze jeden proces.

Jest to bardzo dokładne osuszanie murów, które jest czasochłonne i przebiega przez kilkadziesiąt godzin. Wykonuje się je przez umieszczenie specjalnych rurek w otworach ścian, które wtłaczają gorące powietrze.

Z czego można wykonać przeponę hydrofobową?

Najbardziej popularną metodą tworzenia przepony hydrofobowej jest mieszanie cementu z wodą oraz minerałami krzemianowymi. Nie zawsze jednak to właśnie taki preparat będzie się najlepiej nadawał do wypełnienia ubytków w murze. Prace związane iniekcją najlepiej zlecić wyspecjalizowanej firmie.

Dobór bowiem odpowiedniej substancji uzależniony jest od wielu czynników, które skutecznie może rozpoznać jedynie fachowiec. Chodzi o sprawdzenie aktualnego stopnia zawilgocenia muru, ustalenia jego składu i na tej podstawie zdiagnozowanie maksymalnego poziomu wilgoci, jaką mur może przyjąć.

Dopiero dysponując tymi informacjami, fachowiec podejmie decyzję z czego powinien być wykonany preparat hydrofobowy. Obok wspomnianej już mieszaniny, można zastosować także substancje żywiczne, które powstają na bazie rozmaitych żywic.

Możliwe sposoby przeprowadzenia iniekcji

Iniekcję można przeprowadzić na dwa sposoby. Bardziej skomplikowana i wymagająca skorzystania ze specjalistycznego sprzętu (jak np. pakery ciśnieniowe) jest tzw. metoda ciśnieniowa. W trakcie jej przeprowadzania następuje wprowadzenie substancji hydrofobowej w otwory ścienne pod ciśnieniem.

Ten aspekt decyduje o wielkiej skuteczności tej techniki. Preparat rozprowadza się dokładnie i tworzy szczelną zaporę. Metoda ta daje zdecydowanie lepsze rezultaty niż jej konkurencyjna technika grawitacyjna. Ta z kolei, jest o wiele łatwiejsza w przeprowadzeniu. Przy wykonywaniu iniekcji techniką grawitacyjną wykorzystuje się specjalne lejki lub pistolety aplikacyjne, które wlewa się preparat hydrofobowy w nawiercone otwory.

Szczegółowy przebieg metody grawitacyjnej

Aplikacja substancji, których skład opiera się na minerałach krzemianowych, wymaga bardzo dokładnego stosowania się do zaleceń producenta, które wskazaną są w instrukcji obsługi i wykonywać je krok, po kroku. Jak to wygląda?

1. Pierwszy etap pracy, jaki należy wykonać to dokładne skucie mokrych tynków. Zalecana wysokość, do której powinno się kuć tynki to jeden metr powyżej widocznej granicy zawilgocenia.

2. Drugi krok to wiercenie otworów. Należy pamiętać, by ich średnica nie była mniejsza jak 12 mm i muszą być one płytsze o dwa centymetry niż wynosi grubość ścian.

3. Nie wolno stosować zbyt dużych odstępów między otworami, które wykonujemy na stykach ław i ścian. Większość producentów podaje przedział między 15-20 centymetrów, ale zdarzają się też opinie, że odstępy nie mogą być szersze jak 12 centymetrów. Warto przestrzegać zasady wykonywania nawierceń w równych odstępach.

4. Zanim zaczniemy aplikować preparat w wykonane otwory, należy je dokładnie oczyścić. Rurka aplikacyjna powinna wejść na całą głębokość wywierconego otworu.

5. Spust należy naciskać delikatnie, a rurkę wycofywać, kiedy substancja wypełni całe nawiercenie.

6. Otwory należy zaszpachlować oraz zagruntować przed ponownym nałożeniem tynku.

Pionowe zabezpieczenie

Uszczelnianie ścian nie kończy prac remontowych. Po jego wykonaniu należy je dokładnie oczyścić, a następnie wysuszyć. Kolejnym krokiem będzie także wyrównanie powierzchni fundamentowych przed nałożeniem na nie warstwy izolacyjnej. Wystające wypustki należy skuć, a ubytki uzupełnić. Chodzi o to, by powierzchni była gładka i nie posiadała żadnych nierówności.

Należy liczyć się z tym, że podłoże może wymagać wykonania od nowa. W takiej sytuacji należy skorzystać z odpowiedniej zaprawy renowacyjnej. Są to wysokiej jakości produkty, których bazą składową stanowi cement. Zaprawa renowacyjna wymaga pokrycia tynkiem.

Zabieg ten ma na celu zabezpieczenie jej powierzchni przed uszkodzeniami mechanicznymi. Warto jednak dobrze przemyśleć jaki rodzaj tynku wybrać. Najbardziej popularne tynki cementowe, wapienne lub gipsowe (oraz ich mieszanki) nie są przeznaczone do układania na murach zawilgoconych i zasolonych.

Powinno się je stosować jedynie na początku budowy, kiedy jednak mur już wsiąknął wodę, nie zdadzą one egzaminu. Mimo stworzenia bariery hydrofobowej, zasolony mur pokryty takimi tynkami, może dalej wchłaniać cząsteczki wody przez przemieszczanie się soli i jej krystalizację. Najbardziej optymalnym wyborem będzie tynk renowacyjny, który wiąże sole i wchłania wilgoć powodując jej następne odparowywanie.

Drenaż

Kiedy fundament zostanie już odpowiednio zabezpieczony przed przenikaniem wilgoci, należy zadbać o izolację gruntu. Chodzi o to, by fundament nie był przykryty gruntem, który przewodzi wilgoć.

Będzie zatem potrzebna kolejna warstwa izolacyjna. Wykonuje się ją do poziomu sięgającego ok. jednego metra poniżej poziomu gruntu. Do tego zadania można wykorzystać płyty styropianowe lub polistyrenowe.

Ten drugi materiał jest znacznie bardziej korzystny. Jego struktura cechuje się bowiem zamkniętymi porami, co przyczynia się do nieprzewodzenia wilgoci. Podłoże można dodatkowo zabezpieczyć folią kubełkową, która wzmocni ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Ostatnim etapem jest wykonanie drenażu, czyli systemu odprowadzającego wodę deszczową zbierającą się wokół budynku i wsiąkającą w głąb ziemi bezpośrednio obok fundamentów.

Drenaż najlepiej poprowadzić tak, by nadmiar wody odprowadzany był do ogrodu. Wykonuje się go przez ulokowanie pod ziemią rur (poniżej studzienki), które będą przechwytywały wodę ze studzienki i kierowały ją w odpowiednie miejsce.

Artykuł opracowany przez Systemy Dachowe
www: https://www.systemydachowe.com
ul. Łąkowa 33
05-092 Łomianki
tel. 575 066 090
mail.: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki