Beton cementowy jest materiałem budowlanym od wieków tak powszechnym, że bardzo często lekceważonym. Wynaleziono go w starożytnej Asyrii i szybko zyskał niezwykłą popularność, również w ceniącym sobie pragmatyzm rozwiązań starożytnym Rzymie. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Mistrzowie sztuki budowlanej antycznego Rzymu używali jako zaprawy pucolanę, mieszkankę cementu mającej w dużej części popioły wulkaniczne. Składnikiem przydatnej w starożytnym budownictwie pucolany była czysta postać krzemionki. Ta zaprawa skutecznie wiązała wapno, również w niesprzyjających budowaniu warunkach atmosferycznych.

Szeroka skala możliwości użycia betonu, niska cena tego produktu oraz jego wytrzymałość, trwałość, czynią go popularnym, wręcz najpowszechniejszym materiałem budowlanym.

Beton powstaje w stosunkowo prosty sposób, przy użyciu kilku podstawowych surowców. Oczekiwane funkcjonalności tego produktu powstają podczas procesu produkcji za sprawą hydratacji znajdującego się w nim cementu.

Współcześnie najpopularniejszą formę betonu otrzymuje się prostego procesu wiązania i stwardnienia odpowiednio dobranej mieszanki. W jej składzie znajdziemy spoiwo, kruszywo, wodę oraz specyficzne dodatki, podnoszące jakość betonu. Spoiwem w mieszance betonowej jest cement, a kruszywem żwir, piasek lub keramzyt.

Jakość betonu w sporym stopniu zależy od jego porowatości. Beton cementowy nie jest zbyt odporny na niesprzyjające czynniki atmosferyczne, popękania, zarysowania i inne mechaniczne uszkodzenia jego struktury. Oczekując wytrzymałej konstrukcji stworzonej z betonu cementowego, musimy na etapie projektowania ustalić niezbędne dla obiektu budowlanego wymagania techniczne. Odpowiednio dobrany surowiec z pewnością nam je zapewni.

Wyzwaniem dla współczesnej branży budowlanej jest prawidłowe i trwałe zabezpieczenie budynku przed wodą oraz wilgocią. Elementy konstrukcyjne narażone są cały czas na działanie wody, przy czym część nadziemna ulega wpływowi wody w postaci opadów deszczu i opadów śniegu. Beton słabo opiera się wpływom wody gruntowej. Wykonane z betonu cementowego schody i tarasy mogą więc, niestety, bardzo szybko ulec korozji. Beton wewnątrz pomieszczeń ulega zaś uszkodzeniom mechanicznym.

W trosce o prawidłowe funkcjonowanie budynku niezbędne okazują się najróżniejsze formy naprawy betonu. Nawet zastosowanie materiału o wysokiej jakości oraz odporności nie zabezpieczy go przed możliwością pojawienia się uszkodzeń.

System napraw betonu Weber to szereg różnorodnych produktów, testowanych laboratoryjnie, jak też sprawdzanych w praktyce. Oferta Weber pozwoli na skuteczną naprawę całych budowli monolitycznych i konstrukcji oraz poszczególnych betonowych elementów, takich jak balkony, tarasy, wsporniki lub zbiorniki.

W portfolio marki Weber znajdziemy wyspecjalizowane, wysokiej jakości systemy i produkty dedykowane do naprawy betonu, w tym jednokomponentowe powłoki ochronne, zaprawy naprawcze oraz warstwy szczepne, zabezpieczające beton płyny i innowacyjne preparaty gruntujące, żywice iniekcyjne oraz żywice epoksydowe.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki