Planujesz zakup nowego mieszkania i sam nie wiesz od czego zacząć? W tym artykule podpowiadam na co zwrócić uwagę podczas poszukiwania lokalu oraz transakcji zakupu.

Parametry mieszkania

Zanim zaczniesz szukać, dobrze zastanów się nad tym, jakiego mieszkania potrzebujesz. W pierwszej kolejności przemyśl wielkość i ilość pomieszczeń. Ważny jest też ich układ np. czy pokoje są przechodnie, czy kuchnia jest w formie aneksu? Wyznacz metraż jaki Cię interesuje, bo mieszkania 3-pokojowe mogą mieć zarówno 45m2, jak i 100 m2. Ponadto zastanów się, czy potrzebujesz piwnicy/komórki lokatorskiej, miejsca parkingowego/garażu, balkonu, ogródka itd. W przypadku budynków wielokondygnacyjnych warto też zwrócić uwagę na to, na którym piętrze znajduje się mieszkanie oraz jaka jest dostępność do wind.

Lokalizacja

Kupując mieszkanie zwróć uwagę na jego położenie. Sprawdź, czy w okolicy są: sklep, apteka, przychodnia, plac zabaw, park, przedszkole, szkoła, kościół itd. Odległość od tych punktów ma ogromne znaczenie dla codziennego życia. Oczywiście warto też ocenić położenie pod kątem komunikacji: rozmieszczenia przystanków autobusowych lub tramwajowych, a także ścieżek rowerowych, odległości od dróg szybkiego ruchu, czy też stacji PKP i PKS. Kolejnym punktem jest sprawdzenie okolicy pod kątem różnych uciążliwości np. bliskość zbiornika wodnego może być źródłem dużej ilości owadów, a duże zakłady przemysłowe mogą generować hałas lub nieprzyjemne zapachy. Koniecznie weź pod uwagę kwestię dojazdu do pracy z danego mieszkania.

Finanse

Bardzo ważnym kryterium jest też cena nieruchomości. W dużej mierze jej wysokość zależy od metrażu mieszkania. Duży wpływ na koszt ma także jego lokalizacja w mieście, a także położenie na określonym piętrze. Warto ustalić, czy cena zawiera komórkę lokatorską, garaż itp. Trzeba też zauważyć, że koszt mieszkania może wynikać z wysokiej jakości użytych materiałów. Kupując mieszkanie w stanie deweloperskim trzeba jeszcze zarezerwować odpowiednią kwotę na jego wykończenie ( co najmniej 1 tys/m2). Jeśli wewnątrz zamierzamy wprowadzać jakieś zmiany np. budować dodatkową ściankę działową, to jej koszt też musimy uwzględnić. Warto wiedzieć, że tego typu konstrukcje można łatwo i solidnie wykonać z produktów marki Siniat.