Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Od 1 lipca 2016 obowiązuje nowa ustawa o odnawialnych źródłach energii, która znacząco zmieniła metody wsparcia ich rozwoju. Obecnie kwestia wyboru dostawcy energii odnawialnej rozstrzyga się na aukcjach. Co należy zrobić, aby wziąć udział w aukcji i mieć szansę na zostanie dostawcą energii odnawialnej?

Organizacja aukcji i zgłoszenia

Organizacją i przeprowadzeniem aukcji zajmuje się Urząd Regulacji Energetyki. Prezes URE ogłasza aukcję z co najmniej 30-dniowym wyprzedzeniem, a następnie Urząd zbiera zgłoszenia od potencjalnych dostawców. Zasada wyboru jest prosta – wygrywa najtańsza oferta.

Zasady, na jakich odbywają się zgłoszenia oraz przebiega cała aukcja, określają: ustawa o odnawialnych źródłach energii oraz regulamin aukcji. Dostawca, który pragnie wziąć udział w aukcji, powinien:

  1. Zarejestrować zgłoszenie w Internetowej Platformie Aukcyjnej (IPA) – niezbędne jest wypełnienie zamieszczonego w platformie formularza. Może zrobić to pełnomocnik, który powinien również złożyć podpis elektroniczny na formularzu. Niemniej jednak konieczny jest również własnoręczny podpis dostawcy na ofercie.

  2. Dokument potwierdzający udział w aukcji – potencjalny dostawca wnioskuje o wydanie zaświadczenia o dopuszczeniu do aukcji. Alternatywnie można również złożyć deklarację o przystąpieniu do aukcji.

  3. Opłacenie zabezpieczenia – może nim być gwarancja bankowa lub kaucja. Stawka jest zawsze taka sama i wynosi 30 zł za kW mocy posiadanej przez sprzęt, który ma posłużyć do wytworzenia energii odnawialnej.

Przebieg aukcji

Datę i czas trwania aukcji określa Prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Niemniej ma on pewne ograniczenia, gdyż wybór dostawcy nie może mieć miejsca w dzień wolny od pracy. Tym samym aukcja nie może się zacząć, trwać, ani kończyć w dzień świąteczny lub niedzielę. Możliwa jest natomiast jej organizacja w sobotę. Ponadto, wybór najlepszej oferty nie może trwać krócej niż 8 godzin. Powyższe obostrzenia jasno określają przepisy zawarte w ustawie o odnawialnych źródłach energii oraz w regulaminie aukcji.

Warto zauważyć, że każdy podmiot, który złożył ofertę, może ją dowolnie zmienić lub wycofać już w czasie trwania aukcji. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby złożyć nową ofertę w miejsce tej wycofanej, która nie będzie wtedy w ogóle brana pod uwagę. Wszelkie wnioski można jednak składać najpóźniej na godzinę przed planowanym zakończeniem aukcji.

Szczegółowe przepisy

Zarówno ustawa o odnawialnych źródłach energii, jak i Regulamin Aukcji to obszerne i złożone dokumenty. Zawierają wiele szczegółowych przepisów dotyczących organizacji, przebiegu oraz zakończenia wyboru najlepszej oferty sprzedaży energii. Warto dokładnie zaznajomić się z wymienionymi dokumentami oraz wyjaśnić wszelkie niejasności. Pomogą w tym eksperci firmy consultingowej Roedl. Współpraca ze specjalistami gwarantuje dopełnienie wszelkich kwestii formalnych, a tym samym zwiększenie szansy na zwycięstwo w aukcji.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki