Bogate wnętrze, rozbudowana elewacja zewnętrzna, duża powierzchnia użytkowa i okazała działka - to podstawowe cechy zabudowy rezydencjonalnej. Dziś postanowimy zerwać z tą wydawałoby się "nieprzekraczalną" wizualizacją architektoniczną najbardziej rozbudowanych form budownictwa jedno i wielorodzinnego w Polsce.

Zacznijmy od działki...

Nasza rezydencja usadowiona jest na niewielkiej działce o łącznej powierzchni użytkowej 600 metrów kwadratowych. Grunt o kształcie przypominającym kwadrat może być bardzo efektywnie wykorzystany. Nic więc dziwnego, że znalazło się tu miejsce nie tylko na samą rezydencję (o powierzchni około 190 metrów kwadratowych), ale też na minimalistyczny i przejrzysty ogród, poprzerywany tu i ówdzie pojedynczymi i okazałymi drzewami liściastymi.

Sama działka nie zaburza równowagi aranżacyjnej pomiędzy rezydencją a jej otoczeniem. Delikatnie przystrzyżone trawniki i żywopłoty zaprojektowane z matematyczną wręcz dokładnością nie zagłuszają najważniejszego elementu, czyli konstrukcji samego domu. Wręcz przeciwnie - wspomniany minimalizm delikatnie ją uwypukla, nadając całości bardzo ciekawego designu.

Dom i jego kształt

W naszej wizualizacji rezydencja ma bardzo złożony kształt, choć ogólnie rzecz ujmując oparta jest na planie kwadratu. W ten sposób, bryła budynku posiada bardziej uporządkowany i przejrzysty charakter. To jednak nie wszystko. Rezydencja nie ma być nudną, przewidywalną konstrukcją. To forma budynku, w której można pozwolić sobie na nieco ekstrawagancji. Tak też jest i w tym przypadku. Mamy tu bowiem bardzo nieregularną bryłę o stosunkowo dużej powierzchni bocznej. Zaskakujące załamania ścian bocznych nadają całości konstrukcji nowoczesnego charakteru.

Uwagę zwraca również sama konstrukcja ścian nośnych. W związku z tym, że mamy tu do czynienia z typowym, jednopiętrowym projektem, parter i piętro stają się jakby dwoma osobnymi rozwiązaniami architektonicznymi. Poziom pierwszy oparty jest na bardziej rozbudowanej podstawie, stopniowo (kaskadowo) zwężającej się ku górze. Różnica pól przekroju powierzchni pomiędzy parterem i pierwszym piętrem, została wykorzystana w celu zaprojektowania efektywnej loggi. Opasa ona całość budynku niczym niezwykle efektowny wieniec, nadając mu typowego dla rezydencji, wypoczynkowego charakteru.

Kilka słów o garażu

Od strony architektonicznej, bryły rezydencji zawsze charakteryzowały się złożonością i aranżacyjnym bogactwem. Tak też jest i w tym przypadku, tworząc jednolicie połączony z resztą budynku, dwumiejscowy garaż. Jego nisko zabudowana konstrukcja z jednej strony pozwala na zaoszczędzenie sporej ilości energii a z drugiej - nie przytłacza reszty konstrukcji. Nie oznacza to oczywiście, że wizualizacja garażu nie łączy się optycznie z resztą bryły budynku. Wręcz przeciwnie - obydwa elementy są w tym przypadku praktycznie nierozdzielne a ich zewnętrzny design zlewa się ze sobą, tworząc jednolitą bryłę. Dzięki temu, wizualizacja architektoniczna garażu nie zakłóca nowoczesnego, a zarazem bogatego stylu wykończenia budynku, o którym zresztą napiszemy poniżej.

Elewacja zewnętrzna i kolorystyka

Jak na rezydencję przystało, jej elewacja zewnętrzna opiera się w głównej mierze na jasnych kolorach, poprzetykanych tu i ówdzie ciemniejszymi płytami marmurowymi. Oczywiście ich obecność jest przemyślana i uporządkowana. Znajdują się one w bliskim sąsiedztwie garażu, tworząc uporządkowaną i odpowiednio połączoną z nim strukturę. Na uwagę zasługuje łamany łącznik pomiędzy samym garażem a resztą domu. I choć jest on integralnym elementem rezydencji, to jednak od strony optycznej i kolorystycznej stanowi on osobną część całej bryły.

Jasne ściany to jednak nie wszystko. Delikatna, pastelowa kolorystyka doskonale łączy się tutaj z typowym, czerwonym dachem, którego konstrukcja oparta jest na klasycznych, choć pięknie wykończonych dachówkach. Jego lekko opadająca struktura nie przytłacza, dzięki czemu stanowi on osobny, doskonale skomponowany z resztą element designerski i aranżacyjny. Oczywiście lekko opadający dach praktycznie wyeliminował możliwość wykorzystania potencjału poddasza, ale cóż - rezydencje rządzą się swoimi prawami.

Pomieszczenia użytkowe

Jak nasza wizualizacja prezentuje się w środku? Otóż na parterze domu znalazło się miejsce dla wygodnego salonu, jadalni, łazienki, pokoju do pracy i tarasu wypoczynkowego. W strefie przejściowej pomiędzy garażem a resztą budynku, nie mgło oczywiście zabraknąć dodatkowego pomieszczenia pomocniczego, które - w zależności od potrzeb - można wykorzystać jako pralnię, bądź dodatkowy magazynek.

Jak to wygląda na piętrze? Wyróżniamy tu dwie osobne łazienki, pokój do pracy, sypialnię i nieco mniejszy aniżeli na parterze pokój wypoczynkowy. Ze względu na duże okna, zarówno piętro jak i parter są bardzo dobrze rozświetlone, dzięki czemu ich aranżacja spełnia rolę typowej dla tego typu budynków.

Podsumowanie

Atutami powyższej wizualizacji są zarówno efektywne wykorzystanie stosunkowo małej powierzchni użytkowej, jak i bardzo ciekawa elewacja zewnętrzna, tworząca przepiękny mariaż ze złożoną konstrukcją budynku.

Wizualizacje rezydencji oferuje firma Blue Sky Drafting - https://blueskydrafting.pl/wizualizacje-modelowanie-3d.php

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki