Ilość obecnych na polskim rynku materiałów wnętrzarskich oraz inspiracji na zagospodarowanie przestrzeni potrafi przyprawić o prawdziwy zawrót głowy. Nic zatem dziwnego, że nawet osoby, które zdecydowały się na konkretną stylistykę pomieszczeń mają problem z wyborem wspomnianych materiałów czy też dodatków. Rozwiązaniem kłopotliwej sytuacji może okazać się współpraca z profesjonalnym architektem

Rozmowa i określenie potrzeb

Współpraca z architektem wnętrz składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest oczywiście rozmowa, podczas której architekt dokona inwentaryzacji (zmierzy pomieszczenia), a następnie wspólnie z klientem ustali m.in. planowaną ilość i funkcję pomieszczeń, ich styl, kolorystykę oraz oczywiście przewidywany budżet. Zarówno określenie oczekiwań, jak i samo poznanie klienta jest dla architekta niezwykle ważne, gdyż nierzadko decyduje o sukcesie inwestycji. „Kluczem do udanego projektu wnętrza jest nie tylko piękne i funkcjonalne zaaranżowanie przestrzeni, ale także ujęcie w niej osobowości klienta. Takie podejście projektowe wymaga ścisłej współpracy architekta z inwestorem.” - twierdzi architekt wnętrz z Artcore Design.

Układ funkcjonalny

Podczas drugiego ze spotkań architekt przedstawi układ funkcjonalny pomieszczeń czyli kilka propozycji wykorzystania przestrzeni. Ma on z reguły formę rzutu poziomego, na którym znajdują się meble, ścianki działowe czy też podział na poszczególne strefy. Układ funkcjonalny powstaje zawsze w oparciu o zasady ergonomii, funkcjonalność i indywidualne potrzeby domowników.

Projekt koncepcyjny

Projekt koncepcyjny zostaje opracowany na bazie wybranego układu funkcjonalnego. Mówiąc w dużym uproszczeniu, jest to po prostu wizualizacja pomieszczeń zawierająca propozycję zastosowania wybranych mebli, oświetlenia, faktur, kolorów, tekstyliów i innych materiałów.

Projekt wykonawczy

Przedstawienie dokumentacji technicznej - określanej mianem projektu wykonawczego – stanowi kolejny etap współpracy z architektem. Dokumentacja techniczna zawiera informacje konieczne do wykonania prac budowlanych i rysunki wyposażenia wnętrz. Na jej podstawie przeprowadzone zostaną prace remontowe i wykończeniowe. Często zdarza się, że projekt wykonawczy uwzględnia również szczegółowy kosztorys, w którym znajduje się wykaz elementów potrzebnych do realizacji projektu wraz z cenami.

Nadzór autorski

Po odebraniu projektu klient może przystąpić do jego samodzielnej realizacji lub też skorzystać z usługi określanej mianem nadzoru autorskiego. W przypadku wyboru drugiej opcji architekt dopilnuje, czy prace remontowe realizowane są zgodnie z przekazanym projektem wykonawczym. W ramach nadzoru autorskiego będzie on odbywał wizyty na budowie i koordynował prace remontowe. Należy dodać, iż opisana usługa jest dodatkowo płatna stąd też jej opcjonalny charakter.