Ogrodzenie nie tylko wyznacza granice określonej posesji, ale również chroni nas przed intruzami. Warto także pamiętać, że ogrodzenie wpływa na walory estetyczne otoczenia. Wszystko to sprawia, że wybór tego, w jaki sposób ogrodzimy posesję, nie powinien być dziełem przypadku.

Planowanie ogrodzenia warto rozpocząć już na etapie realizacji inwestycji budowlanej, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby kwestię grodzenia przesunąć na później. W końcu jednak nadejdzie ten moment, że będziemy musieli podjąć decyzję w sprawie ogrodzenia. Co brać wtedy pod uwagę?

O czym pamiętać, planując ogrodzenie?

Odpowiednio dobrane ogrodzenie zapewni nie tylko bezpieczeństwo posesji, ale również wpłynie pozytywnie na estetykę otoczenia budynku lub budynków. Dotyczy to zarówno terenów przemysłowych, jak i posesji prywatnych. Nie oszukujmy się, ważne są także koszty, dlatego należy znaleźć rozsądny kompromis między wydatkiem na ogrodzenie a jego funkcjonalnością. Kierując się tą zasadą, powinniśmy zdecydować się na ogrodzenie solidne, którego nie trzeba będzie ciągle remontować lub za kilka lat wymieniać. Takie ogrodzenie powinno zostać wykonane z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne i zabrudzenia. Do tego ogrodzenie powinno pasować do stylu budynku i otoczenia. W Polsce popularne są różne rozwiązania. W przypadku klasycznych budynków nierzadko stosuje się kamienne mury, przy dużych posesjach czasami montowane są ogrodzenia z betonu, ogrodzenia typu gabion (metalowe kosze wypełnione kamieniami), natomiast do nowoczesnej architektury dobrze nadadzą się metalowe rozwiązania.

Ogrodzenie panelowe jako nowoczesne rozwiązanie

Coraz częściej w Polsce można zauważyć, że posesje okalają ogrodzenia panelowe. Na rynku można znaleźć już bez problemu takie rozwiązania (np. ogrodzenia firmy Mati-Met). Ich popularność wynika głównie z tego, że są łatwo dostępne, nie kosztują dużo, a do tego są łatwe w montażu i wytrzymałe. Nie bez znaczenia jest również to, że ogrodzenia panelowe są estetyczne, ponadto otwierają posesje na świat, jednocześnie zapewniając jej bezpieczeństwo. Można również łatwo obsadzić takie ogrodzenie roślinami pnącymi. Ogrodzenie panelowe to nowoczesne rozwiązanie i jak sama nazwa wskazuje, składa się właśnie z metalowych paneli – pręty ocynkowane (niekiedy lakierowane proszkowo) zgrzewane w pionie i poziomie. Takie ogrodzenie składa się z elementów prefabrykowanych – panele montowane są często wykorzystaniem słupków ogrodzeniowych, obejm i śrub na prefabrykowanej podmurówce z elementów betonowych.

Dobór odpowiedniego ogrodzenia powinien być przemyślaną decyzję, ponieważ to właśnie ogrodzenie zapewnia nam bezpieczeństwo i prywatność, a do tego wpływa na estetykę całej posesji. Warto o tym pamiętać.