Izolacja przeciwwodna jest koniecznością, kiedy zauważymy, że mur naszej nieruchomości jest wilgotny lub elewacja zmieniła barwę. Może okazać się również, że pojawił się już grzyb i nieprzyjemny zapach. Skutki zawilgoceń murów są bardzo niebezpieczne, a walkę z nimi należy podjąć jak najszybciej. Odwlekanie decyzji wykonaniu odpowiedniej izolacji, może skutkować poważnymi zniszczeniami muru oraz większymi kosztami działań. Dlatego, jeżeli że do Twojego domu przenika wilgoć – jak najszybciej skontaktuj się z fachowcem – izolacja przeciwwodna to doskonałe rozwiązanie problemu.

Izolacja przeciwwodna, jednak najpierw… przyczyna!

Zanim wykonasz izolację przeciwwodna, warto najpierw sprawdzić, dlaczego doszło do zawilgocenia murów. Dzięki posiadaniu takiej informacji, możliwe jest dobranie jak najlepszej metody osuszania fundamentów i zabezpieczania murów. Wilgoć i mokre fundamenty mogą być spowodowane zarówno opadami (wodą deszczową) jak i woda gruntową, ale nie tylko. Powodem zawilgocenia może być także nieprawidłowo wykonana izolacja. Jeżeli problem dotyczy domów starszych, może okazać się, że w ogóle dom nie posiada fundamentów, lub do ich izolacji zostały użyte słabej jakości materiały (albo w ogóle nieodpowiednie do izolowania przed wodą).

 

Przede wszystkim należy zbadać wysokość wód gruntowych, a także przepuszczalność gleby. Ponadto, można oddać do specjalnego badania próbkę muru. Badając ja, specjaliści ocenią poziom wilgotności. Jeżeli stopień zawilgocenia wynosi 2,5% lub mniej, mamy do czynienia z murem suchym, którego nie trzeba osuszać. Izolacja przeciwwodna jest potrzebna, jeżeli stopień zawilgocenia przekroczy tę normę: od 2,5 do 5,00% koniecznie należy sprawdzić wszystkie instalacje i kontrolować poziom wilgotności, powyżej tych wartości, konieczne jest natychmiastowe osuszanie murów – izolacja przeciwwodna jest konieczna!

 

Metody, które warto zastosować

Koniecznie należy zdawać sobie sprawę z tego, że izolacja przeciwwodna, to nie tylko koszt, ale również czas, który należy poświęcić na prawidłowe osuszenie murów. Jedną z metod jest odkopanie fundamentów i ponowne ich zabezpieczenie – tym razem najlepszymi materiałami. Są jednak sposoby, dzięki którym pożądany efekt można uzyskać szybciej i bez dokopywania się do fundamentów. Można skorzystać z tzw. iniekcji. Najbardziej popularna jest iniekcja krystaliczna. Można skorzystać również z iniekcji wysokociśnieniowej, która skutecznie chroni mur przed kapilarnym podciąganiem wody z gruntu.

 

Uwaga! Izolacja przeciwwodna może zostać wykonana przez każdego. Jednak, aby izolacja została wykonana poprawnie, liczą się nie tylko najwyższej jakości produkty, odpowiedni sprzęt, ale także wiedza. Dlatego, warto zatrudnić specjalistów do wykonania odpowiedniej izolacji przeciwwodnej!

 

Wyróżnia się izolację ciśnieniową poziomą i pionową oraz iniekcję ciśnieniową. Metody powinny zostać dopasowane do faktycznych potrzeb i stopnia zawilgocenia murów. Jeżeli izolacja przed wilgocią nie zostanie wykonana, można liczyć się z coraz poważniejszym niszczeniem się murów, prowadzącym w konsekwencji do tragedii budowlanej. Warto także pamiętać, że zawilgocenia mogą powodować pojawienie się na ścianach grzybów, które są bardzo niebezpieczne dla zdrowia!

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły