Czym są studnie rozprężne?
Studnie rozprężne to rodzaj studni kanalizacyjnych. Znajdują one przede wszystkim swoje zastosowanie w budowie kanalizacji sanitarnej, sieci technologicznych bądź kanalizacji deszczowej. Studnie te są produkowane jako studzienki. Oprócz rozprężnych, wymienia się również między innymi:

  • deszczowe;
  • drenażowe;
  • ekscentryczne;
  • rewizyjne;
  • kaskadowe;
  • osadnikowe;
  • przelotowe.

Studnie rozprężne są produkowane z polietylenu, to oznacza, że są odporne - w stosunku do studni betonowych - na korozję, a także wpływ środowiska gruntowego. Co więcej, charakteryzują się niewielką wagą, co oznacza, że można je bez większego trudu transportować oraz montować.

Dlaczego stosuje się studnie rozprężne?

Studnie rozprężne z polietylenu stosowane są przede wszystkim na terenach o dużym spadku, między innymi na obszarach górskich, gdzie budowa instalacji jest bardzo trudna i wymaga głębokich wykopów, a także zastosowania dużej ilości głębokich studni kaskadowych w krótkich odstępach. Studnie rozprężne to przede wszystkim alternatywa w stosunku do kaskadowych, jednakże są one znacznie tańsze i pozwalają poprowadzić alternatywę pod ziemią.

Studnie rozprężne z polietylenu są rozmieszczane w odległości co około sto do dwustu metrów, w związku z czym ich liczba zmniejsza się, a jednocześnie - istnieje możliwość zyskania oszczędności. Są one montowane na samym końcu rurociągu ciśnieniowego i nie są w żadnym wypadku odporne na jakiekolwiek działanie siarkowodoru.

Budowa studni rozprężnych z polietylenu

Studnie rozprężne z polietylenu posiadają trzon w charakterze rury karbowanej, bądź profilowej, wyprodukowanie z najwyższej jakości polietylenu. Podstawą jest z kolei rura kinetowa bądź osadnikowa, a króćce pozwalają połączyć rury wykonane z każdego rodzaju materiału, a także okrągłe dno, które posiada sztucer wlotowy ciśnieniowy. Ten z kolei połączony jest wyżej niż odpływ grawitacyjny. W związku z tym, taka lokalizacja dopływu i odpływu sprawia, że powstają wewnątrz studni turbulencje pozwalające przetransportować do ścieków tlen oraz usunąć z nich siarkowodór. Oprócz tego, wspomniane turbulencje likwidują także nieprzyjemny zapach w kolejnych punktach instalacji kanalizacyjnej.

Studnie są zakończone betonowym pierścieniem, który je odciąża oraz płytą nastudzienną, która umożliwia montaż włazu. Studnie tego typu najczęściej są produkowane za pomocą metody spawania ekstruzyjnego.

Zalety studni rozprężnych

Studnie rozprężne nieustannie zyskują na swojej popularności. Nic dziwnego, bowiem posiadają one wiele zalet, które w znaczący sposób ułatwiają zarówno montaż instalacji kanalizacyjnej na trudnych, górskich terenach, jak również i w późniejszym czasie - w trakcie użytkowania.

Na początku należy wspomnieć, że studnie rozprężne z polietylenu wyróżniają się niskim kosztem montażu oraz ograniczają ilość studni. Są one bowiem montowane co około sto do dwustu metrów, czyli znacznie rzadziej niż studnie kaskadowe. Oprócz tego, redukują one brzydkie zapachy za sprawą swojego kształtu i rury karbonowej, a także zmniejszają ilość siarkowodoru.

Warto wspomnieć także, iż są w pełni odporne na korozję i wpływ wymienionego już siarkowodoru.

Reasumując, studnie rozprężne z polietylenu to doskonały sposób na montaż instalacji kanalizacyjnej na terenach górskich, a także świetna sposób na oszczędności. Wysoka jakość studni i materiału potwierdzają, że warto je wybrać.

Źródło: Studzienki drenarskie - Elplastplus

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły