Fototapety wybieramy wówczas, kiedy chcemy szybko coś zmienić w pomieszczeniu, nie wydając zbyt dużych pieniędzy. To kryterium fototapety spełniają doskonale, ponieważ naklejanie nie wymaga remontu i kosztownej wymiany wyposażenia pokoju.

Decyzja o naklejeniu fototapety w domowym lub firmowym wnętrzu zapada zwykle po tym, jak widzieliśmy ją u kogoś w biurze lub w salonie. Widzimy spektakularny efekt, fototapetę doskonale komponującą się z całością aranżacji wnętrza i wydaje nam się, że to takie łatwe. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że wkomponowanie fototapety w pomieszczenie wcale nie jest takie proste.

Pierwsze co powinniśmy zrobić to uświadomić sobie, dlaczego chcemy przykleić fototapetę, a konkretniej to, jaki efekt chcemy osiągnąć. Być może nasze wnętrze jest szare i nudne, wówczas kolorowa fototapeta potrafi je ożywić. Oglądając zdjęcia, z których będziemy robić wydruk, znajdziemy bardzo dużo kolorowych motywów, wręcz jaskrawych. Trzeba zdawać sobie sprawę, że oglądanie zdjęcia na ekranie monitora komputera to coś innego niż oglądanie gotowego wydruku fototapety na ścianie. Motyw, który spodobał się na zdjęciu, będzie teraz widoczny na całej ścianie. Jesli kolory były jaskrawe, to fototapeta będzie nas męczyć i szybko przestanie nas zadowalać. Niezbędny jest umiar, a jeszcze lepiej trochę wyczucia i doświadczenia w dekorowaniu wnętrz. Fototapeta to przecież duże zdjęcie, a wiedza o tym w jaki sposób „zawłaszcza” pomieszczenie pozwala na swobodne sterowanie tego rodzaju efektami. Można przecież nie tylko ożywić pomieszczenie, ale również uspokoić je. Szczególnie chętnie stosowane są fototapety w tonacji szarości, które nadają się do wnętrz urządzonych zbyt kolorowo. Kontrast między szarą fototapetą a resztą kolorowej aranżacji sprawia, że fototapeta przykuwa uwagę i odwraca ją od pstrego wnętrza (więcej https://fototapety.art/).

Fototapeta, zwłaszcza drukowana na zamówienie to produkt stosunkowo drogi. Tym bardziej nie ma potrzeby, żeby naklejać fototapetę tam, gdzie będzie zasłonięta. Będą to narożniki pokoju albo część ściany przy podłodze. Nawet niewielkie zmniejszenie wymiarów fototapety przyniesie obniżenie ceny o kilkanaście lub kilkadziesiąt procent. Z takiego wyboru może być jeszcze kilka pozytywnych efektów. Mniejsza fototapeta nie ingeruje tak mocno w aranżacje wnętrza. Z drugiej strony trzeba wziąć pod uwagę sposób przygotowania fototapety do wydruku. Ustalamy proporcje wymiarowe i końcowe wymiary, formatujemy ramkę do kadrowania zdjęcia. Możemy wykadrować zdjęcie w ten sposób, że do wydruku jako gotowa fototapeta wybierzemy fragment, który będzie naszym zdaniem najlepszy. Najważniejsze elementy motywu będą w centralnej części fototapety niczym nie zasłaniane, doskonale wyeksponowane (Zobacz w galerii fototapet do salonu https://fototapety.art/dekoracje/fototapety-do-salonu/).

A co z motywem na fototapetę? Wybór zdjęcia do wydruku to, jak napisaliśmy na początku, kwestia efektu, jaki chcemy osiągnąć, ale nie tylko. Liczy się nasza wrażliwość, poczucie estetyki, gust, wreszcie normalne ludzkie wyczucie, że w pewnych miejscach pewne tematy trzeba omijać.

 

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły