Czy wiesz jaka woda płynie w Twojej instalacji? Czy kiedykolwiek poddawana była badaniom albo czy wodociągi dostarczające wodę do Twojego domu podzieliły się z Tobą wynikami dotyczącymi jej jakości? Jednym z parametrów określających rodzaj wody, jest tak zwana twardość. Twardość wody to nic innego, jak zawartość jonów wapnia i magnezu. Im jest ich więcej, tym twardsza jest woda. Co to oznacza dla Ciebie i Twojego domu? Radzimy zamontować zmiękczacz wody. I zaraz udowodnimy Ci, że to inwestycja, którą warto zrealizować jak najszybciej.

Po co montuje się zmiękczacz wody?

Urządzenie zmiękczające wodę w domu montuje się przede wszystkim z powodów praktycznych. Jakich konkretnie?

1. Uporczywe zabrudzenia, zwłaszcza w łazience

Ile czasu spędzasz na szorowaniu kabiny prysznicowej albo wanny z osadów z kamienia albo z pozostałości nierozpuszczonych środków myjących? To wina twardej wody, która płynie w Twoim domu. Zmiękczacze wody całkowicie pozbawia Cię problemu osadzania się kamienia i pozostałości kosmetyków, które niedokładnie się rozpuściły. Ze zmiękczaczem możesz też zapomnieć o zatkanej głowicy prysznicowej i wylewce, z której woda ledwo kapie, a nie płynie. Paskudna, brudna obwódka wokół podstawy kranu? Wieczny zapach octu w powietrzu, ponieważ tylko on jako tako radzi sobie z kamiennymi osadami? Jasne zacieki na kafelkach, zwłaszcza ciemnych? To też oznaki twardej wody, które znikną, gdy tylko zaczniesz korzystać z dobrodziejstw zmiękczacza.

adobestock_96142354.jpeg

2. Instalacje zapchane kamieniem

Osady z kamienia w łazience to jedno. Problematyczne ale da się z nimi żyć, jeśli przymknie się oko. Jest jednak konsekwencja twardej wody w domu dużo poważniejsza, bo niewidoczna na co dzień. Gdy woda ogrzewająca dom płynie w rurach, jej temperatura podnosi się. To środowisko sprzyjające wytrącaniu się jonów wapnia i magnezu z twardej wody (woda zmiękczona nie ma w sobie tych pierwiastków wcale albo zawiera tylko znikomą ich ilość). Po wyschnięciu pierwiastki osadzają się w formie osadów z kamienia wewnątrz rur. I tak z każdym podgrzaniem wody. Kamienne warstwy nakładają się jedna na drugą i w ten sposób znacznie zawężają światło rur. Powoduje to utworzenie sporej bariery dla ciepła, które powinno wydostawać się na zewnątrz instalacji. Instalacja musi pracować ze zwiększoną siłą. Koszty ogrzewania rosną. A wytrzymałość rur maleje. Dlatego warto zawczasu zadbać o to, aby woda płynąca w instalacji była pozbawiona wapnia i magnezu, szkodliwych zwłaszcza po podgrzaniu.

aktualnosc1.jpg

3. Niedomyte blaty i naczynia

Wapń i magnez z twardej wody lgną do ciepła – to już wiesz. Dlatego na zniszczenie kamiennymi osadami są narażone wszystkie sprzęty w Twoim domu, które do działania potrzebują podgrzanej wody. Pralka, zmywarka, ekspresy do kawy i czajniki elektryczne zużyją się przy twardej wodzie znacznie szybciej, niż gdyby pobierały wodę zmiękczoną. Kamienne osady gromadzą się na powierzchni grzałek i osadzają na wewnętrznym ściankach urządzeń. Dlatego Twoja kawa, nawet z najlepszego ekspresu, nie smakuje najlepiej, ubrania niszczą się i blakną w praniu, na naczyniach widzisz jasne smugi, a na powierzchni herbaty pływają płaty kamienia…

adobestock_33615238.jpeg

4. Podrażniona, swędząca skóra po kąpieli

Przez twardą wodę cierpią nie tylko sprzęty w domu. Również Twoje włosy i skóra są ofiarami wapnia i magnezu obecnych w twardej wodzie. Niestety oba te pierwiastki powodują, ze kosmetyki, których używasz do zmycia z powierzchni ciała wszelkich zanieczyszczeń, nigdy dokładnie się nie rozpuszczą, a co gorsza – nierozpuszczone nie zostaną również spłukane ze skóry i włosów! Tak nagromadzone nierozpuszczone resztki powodują swędzenie, wysypki, trądzik, a nawet atopię i egzemę! Włosy z niespłukanym szamponem puszą się, tracą blask i wypadają. I nie pomogą na to żadne magiczne odżywki czy szampony, bo zwyczajnie nie będziesz w stanie ich spłukać. To błędne koło… Jedynym pewnym wyjściem jest rozwiązanie problemu u źródła, czyli montaż urządzenia zmiękczającego wodę w całym domu.

 

adobestock_147096030.jpeg

Podsumowując, warto zamontować zmiękczacz, aby:

 

  • Pozbyć się problemu wiecznie brudnej łazienki i ograniczyć ilość sprzątania oraz zużycie detergentów
  • Uchronić instalacje przed zniszczeniem i nieefektywnym działaniem, podnoszącym koszty ogrzewania
  • Zadbać o ubrania w trakcie prania, nie musieć domywać naczyń po zmywarce oraz uchronić sprzęty AGD przez przedwczesnym zniszczeniem
  • Wyeliminować twardą wodę z kąpieli, co niekorzystnie wpływa na kondycję skóry oraz włosów.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki