artykuły tematyczne

Porady

Artykuły zawierają lokowanie produktu, marki lub wskazanie sponsora

Termomodernizacja 2023 - zdobądź dotację na ocieplenie domu i ciesz się tanim ogrzewaniem

Potrzebujesz wsparcia w ociepleniu domu? Termomodernizacja cieszy się dużym powodzeniem w ostatnich latach, dlatego możesz liczyć na spore dofinansowanie. Wybierz jeden z dostępnych programów i zleć fachowcom prace, dzięki którym zapłacisz mniej za rachunki.

Termomodernizacja - co sfinansujesz dzięki dotacjom?

Rządowe i lokalne dofinansowania przewidują pomoc w termomodernizacji i remontach związanych z wymianą źródła ciepła na nowe, ekologiczne. Z dotacji odliczysz także audyt energetyczny, ulepszenia związane z wentylacją i ogrzewaniem ciepłej wody użytkowej. Dzięki temu za jednym zamachem zrealizujesz duże przedsięwzięcie i zyskasz pewność, że przeprowadziłeś termomodernizację budynku w najbardziej optymalny sposób. Poznaj programy związane z dofinansowaniem na ocieplenie domu i zdecyduj się na ten, który najbardziej Ci się opłaci.

Dotacje na termomodernizację - Program Czyste Powietrze

To jeden z największych programów związanych ze zmianą polityki grzewczej i dążeniem do eliminacji pieców, trujących środowisko. Dotyczy właścicieli albo współwłaścicieli budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub lokalu mieszkalnego wydzielonego z budynku jednorodzinnego z osobną księgą wieczystą. Dofinansowanie można wykorzystać wyłącznie w już wybudowanym domu lub lokalu mieszkalnym, a więc nie mogą się o nie starać osoby, które nie zgłosiły jeszcze zakończenia budowy.

Czyste Powietrze powstało przede wszystkim po to, żeby wyeliminować nieefektywne źródła ciepła, ale przewiduje też prace termomodernizacyjne, w tym zakup i montaż ocieplenia okien, drzwi, bram garażowych i przegród budowlanych, czyli ocieplenia ścian np. wełną mineralną

Czyste Powietrze Plus - tanie ogrzewanie bez wydatków na modernizację

Czyste Powietrze Plus to odgałęzienie Czystego Powietrza, a różni się tym, że nie trzeba mieć własnego wkładu finansowego, żeby otrzymać dotację. 50% dofinansowania otrzymujesz przed rozpoczęciem termomodernizacji, a drugą połowę po jej zakończeniu.

Ciepłe Mieszkanie - obniż rachunki za energię cieplną w bloku

Ciepłe Mieszkanie to program pokrewny Czystemu Powietrzu. Dotyczy mieszkań, których właściciele chcą przeprowadzić termomodernizację i wymienić źródło ciepła. Obejmuje wymianę starego pieca i wszystkie inwestycje, które podniosą efektywność energetyczną mieszkania, w tym także ocieplenie wełną. Warunek jest jeden - brak ogrzewania centralnego w danym lokalu. Program ten opłaca się zwłaszcza w najbardziej zanieczyszczonych gminach, bo wówczas można liczyć na zwrot nawet 95% kosztów.

Ulga termomodernizacyjna 2023 na ocieplenie domu

To dotacja rozliczana w formie ulgi podatkowej i dotyczy termomodernizacji domów jednorodzinnych. Przysługuje Ci, jeśli opodatkowujesz dochody według jednolitej 19% stawki podatku albo opłacasz ryczałt od przychodów zewidencjonowanych. Do zeznania rocznego dołączasz PIT/0 i to wystarczy. Maksymalna kwota dotacji wynosi 53 tys. zł i przyznawana jest podatnikowi, a nie konkretnej nieruchomości. Dzięki temu, jeśli masz kilka domów, możesz rozłożyć te pieniądze na ocieplenie każdego z nich.

Ulga obejmuje m. in. zakup i montaż ulepszeń, które zmniejszają zapotrzebowanie na energię do ogrzewania budynku, a więc wszelkiego rodzaju ocieplenia poddasza, ścian zewnętrznych i wewnętrznych oraz podłóg, a także wymianę stolarki okiennej i drzwiowej - ten zabieg znacznie zwiększa wydajność izolacji termicznej zapewnianej np. przez wełnę mineralną.

Wymień system grzewczy i wykonaj izolację cieplną swojego domu

Oprócz największych, na terenie Polski funkcjonują również lokalne programy termomodernizacyjne. Sprawdź, jaki obowiązuje w Twojej gminie lub skorzystaj z rządowych dotacji. Zanim rozpoczniesz prace, zaopatrz się w materiały wysokiej jakości, które zapewnią Ci ciepło na lata - w Isover znajdziesz trwałe wełny mineralne o wysokich parametrach akustycznych, termicznych i przeciwpożarowych.

NAWIGACJA

WYRÓŻNIONE

Tags

Kategorie