Podczas wyboru kominka jednym z podstawowych parametrów, na jaki warto zwrócić uwagę jest rodzaj opału. Poza klasycznymi kominkami na drewno sporą popularnością cieszą ostatnio sprzęty zasilane pelletem. Oba warianty mają sporo zalet. Który więc sprawdzi się lepiej? Przybliżamy różnice między kominkiem na pellet a kominkiem na drewno i podpowiadamy, czym warto kierować decyzję!
Podstawowe cechy tradycyjnych kominków na drewno
Klasyczne kominki na drewno generują ciepło ze spalanego drewna. Płomień trzeba samodzielnie wzniecić, a kolejno regularnie dokładać opału. Proces taki wymaga więc zaangażowania domowników, ale poświęcony czas zwykle wynagradza klimat wprowadzony przez wygląd, zapach, dźwięk i gorąco palącego się drewna. Możliwość wniesienia ogniska do własnego domu i towarzysząca temu rustykalna atmosfera dla wielu jest kluczowa.
Wybierając kominek na drewno, np. marki Defro Home, warto zwrócić uwagę na jego wymiary. Od wielkości paleniska będzie zależeć maksymalna długość polan (kawałków drewna), a to z kolei wpłynie na późniejsze decyzje podczas kupna drewutni lub konieczność jej dodatkowego dzielenia. Wybierając taki sprzęt trzeba też liczyć się z koniecznością przygotowania sporej przestrzeni do przechowywania opału. Żeby nie chodzić ciągle do miejsca jego składowania, warto pomyśleć również o przestrzeni tuż obok kominka. To z kolei może być zarówno wadą i zaletą – drewno trzymane w salonie może odpowiadać za bałagan, z drugiej jednak strony bywa elementem dekoracyjnym.
Nowoczesne kominki na pellet – najważniejsze cechy
Pellet jest materiałem w formie granulatu wytwarzanego z biomasy. Uznaje się go za ekologiczny, ponieważ powstaje poprzez ciśnieniowe prasowanie trocin, które często stanowią odpady drzewne. Jego spalanie przekracza 90%, dzięki czemu ilość pozostającego popiołu jest minimalna – paleniska nie trzeba więc często opróżniać i czyścić. Ponadto podczas procesu spalania do atmosfery uwalnia się mniejsza ilość substancji szkodliwych w porównaniu do innych surowców grzewczych.
Kominki na pellet posiadają wbudowany zasobnik, który wystarczy sporadycznie napełniać. I w tym przypadku trzeba posiadać miejsce do składowania paliwa (dostępnego najczęściej w workach), ale nie ma potrzeby przechowywania go w pobliżu kominka. Natomiast w trakcie spalania urządzenie samodzielnie dozuje paliwo i kontroluje temperaturę, na co pozwalają automatyczne sterowniki. Są to więc urządzenia łatwe w obsłudze, zwiększające komfort domowników. Jednak aby kominek taki funkcjonował, potrzebne jest źródło prądu.
Kiedy lepiej wybrać kominek na pellet, a kiedy kominek na drewno?
Jak widać, różnice pomiędzy kominkami na drewno a kominkami na pellet są duże. Co więcej dla jednych potencjalne wady mogą okazać się zaletami. Ważne jest więc, aby wybór sprzętu kierować własnymi preferencjami.
Podsumowując, kominki na drewno gwarantują rustykalną aurę, dlatego są polecane osobom, które cenią sobie tradycyjne rozwiązania i nie chcą być uzależnione od dostępu do prądu – w takich modelach często można palić nawet w przypadku przerw w dostawie prądu. Jest to też opcja dla tych, którzy są w stanie poświęcić czas na rozpalanie i dokładanie drewna – proces ten bywa traktowany jako rytuał. Minusem tego rozwiązania może być konieczność częstego sprzątania, ale warto wiedzieć, że dostępne są również kominki, które minimalizują stopień zabrudzania się szyby, co może ułatwić utrzymanie sprzętu w czystości.
Z kolei kominek na pellet może okazać się idealny dla osób, które stawiają na nowoczesne rozwiązania i chcą ograniczyć obsługę sprzętu do minimum. Ten wariant jest też łatwiejszy w utrzymaniu czystości, ponieważ nie ma potrzeby otwierania drzwiczek czy ryzyka rozprzestrzeniania się drobinek pyłu. Brak konieczności częstego dokładania opału może być wygodny również, jeśli wybieramy kominek z płaszczem wodnym i chcemy utrzymać długotrwałe ciepło bez dodatkowej pracy. W tym przypadku trzeba jednak liczyć się z rezygnacją z przytulnej atmosfery, chociaż wiele kominków na pellet również prezentuje się niezwykle atrakcyjnie.