Obecny kościół i klasztor Ojców Franciszkanów (zwanych dawniej refomatami), czyli kościół parafialny pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Sądowej 5, ufundowany zostały przez starostę brodnickiego Józefa Pląskowskiego i jego żonę Rozalię z Czapskich Pląskowską.

 

 

Klasztor Ojców Franciszkanów Fot. Wojciech Płotka W 1751r. przekazali oni teren „na Piaskach” pod przyszłą budowę kościoła i klasztoru, a rok później ówczesny biskup chełmiński Wojciech Leski wydał dekret, zezwalający reformatom na założenie domu zakonnego i osiedlenie się w Brodnicy.

 

 

Klasztor Ojców Franciszkanów Fot. Wojciech Płotka Budowę kościoła ukończono w roku 1761. „Pierwotne budynki klasztorne zapewne drewniane, obecnie murowane wzniesione po pożarze w 1769 r. Po kasacie zakonu w 1831 r. kościół zamieniono na cmentarny i garnizonowy a klasztor w 1839 r. na więzienie. Dopiero po 1945 r. kościół i klasztor ponownie objęli franciszkanie odnawiając cały zespół w latach 1950-52 i 1964-66” (K. Grążawski, Zabytki Brodnicy i okolic, s. 18).