REKLAMA
abler2016
KONCERT DLA ANGELIKI KRAKOWSKIEJ
KONCERT DLA ANGELIKI KRAKOWSKIEJ

16 LISTOPADA ZAPRASZAMY DO BDK NA KONCERT CHARYTATYWNY.

JARMARK BOŻONARODZENIOWY 2018
JARMARK BOŻONARODZENIOWY 2018

Zapraszamy

eBrodnica.pl

loading...
  eBrodnica.pl
REKLAMA
Certyfikaty
WI-POZ


Na sygnale

loading...
Na sygnale

Serwisy prasowe

loading...
Serwisy prasowe

REKLAMA

Wilga
REKLAMAWzniesiony przez Zakon Krzyżacki w latach 1305-1339 na planie zbliżonym do kwadratu, z budynkami wokół dziedzińca i wysoką wieżą (54 m).

Zbudowany by strzec strategicznego brodu przez Drwęcę, a tym samym i miasta zwanego kluczem i bramą do Prus. „Przy wieży w skrzydle wsch. brama wychodząca niegdyś na most zwodzony łączący zamek z przedzamczem” (K. Grążawski, Zabytki Brodnicy i okolic, s. 20).

 

 

Zamek Krzyżacki Fot. Wojciech Płotka Od 1331r.zamek był siedzibą komturii. Zamek zdobyty w 1462 roku przez wojska Związku Pruskiego. Od 1481 r. siedziba starostów polskich, zniszczony podczas pożaru w 1550 r. - popadł w ruinę w trakcie wojen polsko-szwedzkich. Rozebrany po roku 1785 z wyjątkiem odrestaurowanej w 1842 roku wieży i piwnic, w których obecnie mieszczą się zbiory Muzeum. „W ostatnich latach, przy wieży obok studni odkryto w ruinie jednej z piwnic relikty ogrzewania średniowiecznego zamku w postaci pieca typu hypokaustum (na ciepłe powietrze).

Zamek Krzyżacki - widok od strony rzeki Drwęcy Fot. Wojciech Płotka

Konkurs Zamek otoczony zewnętrznym obwodem murów oddzielających go od dwuczłonowego przedzamcza – o zarysie prostokąta. Część bliższa przedzamcza znacznie zniszczona na skutek przeprowadzenia ulicy (gdzie tzw. Pałac Anny Wazówny). Część wschodnia (suburbium) z wysokim murem zewnętrznym wzniesioną po 1415 r. (restaur. 1939, 1992)” (K. Grążawski, Zabytki Brodnicy i okolic, s. 20).

loading...
  Polecamy książki

Porady dla czytelników

loading...
Zdrowie i uroda
Finanse
Firma
Prawo i Podatki
Gadżety i Hobby
Moda i Trendy
Budownictwo
loading...
Polecane artykuły