Osoby, które intensywnie poszukują pracy i wciąż nie mogą doczekać się zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną, powinny rozważyć, czy nie popełniają jednego z najpopularniejszych błędów. Oto błędy, które często przekreślają szansę na otrzymanie pracy pracy – w jaki sposób ich unikać?
Niewłaściwie napisane CV
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że dokumenty rekrutacyjne, takie jak list motywacyjny lub CV, w największej mierze decydują o tym, czy potencjalny kandydat do pracy uzyska zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli CV już na pierwszy rzut oka robi złe wrażenie, prawdopodobnie od razu wyląduje w koszu, zwłaszcza, jeśli zainteresowanie danym stanowiskiem jest naprawdę duże.
Warto zwrócić uwagę na to, aby do każdego potencjalnego pracodawcy wysyłać spersonalizowane CV, dopasowane do jego potrzeb i oczekiwań. Jak tego dokonać? Przede wszystkim, warto dokładnie wczytać się w ofertę pracy, aby dowiedzieć się, czego oczekuje dany pracodawca. Następnie wystarczy zatroszczyć się o to, aby CV stanowiło odpowiedź na jego potrzeby. Dodatkowo nie zaszkodzi, jeśli dokument będzie czytelny i estetyczny. Jeśli zdjęcie – to tylko w pełni profesjonalne.
Więcej o tym, jakich błędów należy unikać podczas poszukiwania pracy, przeczytać można na stronie https://www.newsweek.pl/jakich-bledow-unikac-podczas-poszukiwania-pracy-poradnik-dla-wszystkich-szukajacych/0k8h427.
Zbyt duże oczekiwania
Zdarza się, że osoby poszukujące zatrudnienia mają oczekiwania nieproporcjonalne do swoich umiejętności i doświadczenia. Duże ambicje często bywają przeszkodą w procesie poszukiwania pracy. W takiej sytuacji pracownik zwyczajnie odbija się od muru.
Istnieją dwa wyjścia z takiej sytuacji. Po pierwsze pracownik może obniżyć swoje oczekiwania, godząc się na pracę za nieco gorsze wynagrodzenie. Po drugie – może postawić na rozwój osobisty, zdobywając nowe kwalifikacje i umiejętności, które pozwolą mu aplikować na bardziej atrakcyjne stanowiska.
Aplikowanie na zbyt dużą liczbę stanowisk
Bardzo częstym błędem popełnianym przez osoby poszukujące zatrudnienia jest aplikowanie na wiele stanowisk na raz, bez zwracania uwagi na szczegółowe warunki zatrudnienia. Większości osób wydaje się, że im więcej CV się złoży, tym większa szansa na otrzymanie telefonu zwrotnego.
A tymczasem każdej aplikacji warto poświęcić wystarczającą ilość czasu, aby zgromadzić wszystkie ważne informacje na temat stanowiska, na które się aplikuje oraz firmy, która je oferuje. Nie ma co ukrywać – wysłanie przemyślanej, rzetelnej aplikacji wymaga czasu i nie da się tego obejść.
Takim samym błędem jest wysyłanie CV w pośpiechu od razu po tym, jak na stronie z ogłoszeniami ukaże się wyjątkowo atrakcyjna oferta pracy. Pośpiech jest złym doradcą – w tym przypadku powiedzenie to sprawdza się wyjątkowo dobrze.

Jakich błędów unikać podczas rozmowy kwalifikacyjnej?
Można powiedzieć, że uzyskanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną to pierwszy sukces w procesie poszukiwania pracy. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej także można popełnić wiele błędów. Są to między innymi:
- brak przygotowania do rozmowy,
- brak entuzjazmu,
- nadmierna gadatliwość,
- brak znajomości zasad kultury osobistej,
- niepochlebne wyrażanie się o poprzednim pracodawcy,
- naginanie prawdy.