artykuły tematyczne

Porady

Artykuły zawierają lokowanie produktu, marki lub wskazanie sponsora

Meble medyczne w gabinecie stomatologicznym

Wyposażenie gabinetów lekarskich jest charakterystyczne. Istnieją aspekty wyraźnie odróżniające meble do gabinetów medycznych od domowych i biurowych. Nie wszystkie są takie oczywiste. Co takiego powinien przewidzieć dentysta podczas urządzania swojego gabinetu ?

Meble niezbędne w pracy stomatologa 

Absolutną podstawą i elementem wspólnym dla wszystkich współczesnych gabinetów dentystycznych jest unit. To połączenie fotela, lampy i zestawu wiertarek, zintegrowane w integralną całość dla wygody lekarza i pacjenta. To bardziej maszyna niż mebel. Typowym sprzętem u dentysty jest jego stołek na kółkach z okrągłym siedziskiem i regulowaną wysokością. Często nie ma on oparcia, choć niektórzy dla zdrowia pleców wolą niską podpórkę, sięgającą do lędźwi. Takie siedzisko daje maksymalną swobodę ruchów podczas manipulowania w jamie ustnej pacjenta. Jest też lekkie, łatwo się przesuwa od unitu do szafek. Przesuwny jest również asystor stomatologiczny, czyli rodzaj szafki na kółkach z kilkoma szufladami. Zawierają one najczęściej używane materiały i narzędzia, uporządkowane w łatwo dostępnych miejscach. Asystor stomatologiczny jest przydatny zwłaszcza podczas pracy w pojedynkę, bez asystenta stomatologicznego.

Dodatkowe wyposażenie gabinetu lekarza dentysty 

Można zauważyć, że urządzenie gabinetu niejednego dentysty przypomina… kuchnię. Powód to czysty pragmatyzm. Meble do gabinetów stomatologicznych muszą być praktyczne, aby łatwo było utrzymać porządek i czystość wśród licznych akcesoriów – do tego nadają się szafki podobne do kuchennych. Sprzęty takie, jak sterylizator i komputer muszą mieć swoje miejsce na blatach. Wymogi sanitarne wymuszają ponadto obecność umywalki do rąk oraz zlewu do mycia naczyń wielorazowych (przed sterylizacją). Wielu lekarzy trzyma też w gabinetach literaturę fachową, co wymaga zorganizowanego miejsca. Dlatego aranżacja obejmuje szafki stojące, na nich blaty oraz często szafki wiszące – jak w kuchni. Często spotkać też można biurko lub stolik pod komputer, współcześnie już niezbędny lekarzowi (choć niekoniecznie obecny w samym gabinecie). Do pracy dentysty potrzebne jest silne światło, w którym dokładnie widać subtelne różnice barwy zębów. Dlatego zazwyczaj powierzchnie mebli są jasne lub, częściej, śnieżnobiałe. Ułatwia to również ich dokładne mycie.

Meble w gabinetach dentystycznych są przede wszystkim praktyczne jak sam zawód lekarza. Mają ułatwiać pracę, estetyka – choć każdy ma ją też na względzie – jest raczej drugorzędna. Zaufanie pacjentów wzbudza zarówno fartuch stomatologa, jak i należycie urządzony gabinet.

NAWIGACJA

WYRÓŻNIONE

Tags

Kategorie