Wojewódzkie Obchody Światowego Dnia Turystyki połączone z II Regionalnym Forum Turystyki odbyły się w czwartek (27 października) w Toruniu.

Podczas spotkania uhonorowano laureatów tegorocznej edycji konkursu „Odkrywca”. Wyróżnienie w ramach konkursu otrzymało Centrum Edukacji Ekologicznej w Brodnicy prowadzone przez Muzeum w Brodnicy. Obchody Światowego Dnia Turystyki były okazją do podsumowania i nagrodzenia osób i instytucji działających na rzecz rozwoju krajoznawstwa i gospodarki turystycznej w województwie kujawsko-pomorskim. Tegoroczne spotkanie odbyło się w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży w Toruniu, pod honorowym patronatem prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej – Wojciecha Fedyka.


Obchody zorganizowały Urząd Marszałkowski, Miasto Toruń, Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna oraz Sejmik Prezesów PTTK Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W uroczystościach uczestniczył wicemarszałek Zbigniew Ostrowski. Rozmowy o turystyce W Kujawsko-Pomorskiem samorządy i lokalne organizacje turystyczne corocznie przeznaczają 5 milionów złotych na finansowanie działań związanych z rozwojem turystyki. Prawie setka pracowników urzędów, informacji turystycznych i organizacji pozarządowych zajmuje się promowaniem oferty turystycznej swoich małych ojczyzn. II Regionalne Forum Turystyki, które poprzedziło uroczystą galę z okazji Światowego Dnia Turystyki to wydarzenie podsumowujące 9 lokalnych forów turystyki, które odbyły się w regionie, okazja do dyskusji na temat istotnych zmian zachodzących w regionalnej turystyce oraz czas na sprecyzowanie priorytetów na przyszły rok. Podczas panelu dyskusyjnego, w którym uczestniczyli między innymi wicemarszałek Zbigniew Ostrowski oraz prezes K-POT Beata Sawińska, rozmawialiśmy o nowym modelu współpracy w turystyce oraz dobrych praktykach związanych z sieciowym produktem turystycznym. „Odkrywca 2016” W tym roku po raz dziewiąty zostali uhonorowani laureaci marszałkowskiego konkursu „Odkrywca”, którego celem jest nagrodzenie pracy osób, zespołów, instytucji, samorządów, stowarzyszeń, związków, podmiotów branży turystycznej oraz przedsiębiorców przyczyniających się do budowania wizerunku marki turystycznej województwa kujawsko-pomorskiego w kraju i zagranicą oraz rozwoju gospodarki turystycznej w regionie. W tym roku o tytuł „Odkrywcy 2016” ubiegało się 40 kandydatów z całego regionu. Wyróżnienia przyznane przez zarząd województwa wręczył laureatom wicemarszałek Zbigniew Ostrowski. W kategorii II konkursu pn. Działalność na rzecz popularyzacji turystyki i krajoznawstwa wyróżnienie otrzymało Centrum Edukacji Ekologicznej w Brodnicy.

info. KPUM w Toruniu