Zapraszamy  13 grudnia .2013 r. o godz. 18.00, do Galerii Brama na  uroczyste otwarcie dwóch wystaw: „40 lat minęło...” - dział historii Muzeum w Brodnicy oraz „32 rocznica stanu wojennego”.


Na wystawie „40 lat minęło...”, która powstała z okazji okrągłej rocznicy utworzenia Muzeum, można obejrzeć m.in. brodnickie wydawnictwa sprzed I wojny światowej, książki, medale, pieniądze, zdjęcia, broń, świadectwa dojrzałości, mapy. Niewątpliwie najcenniejsze eksponaty, które koniecznie trzeba obejrzeć to prezentowane na wystawie  srebrne tabliczki wotywne wykonane w II połowie XVII w. przez brodnickiego złotnika tzw. „monogramistę CS”. Również  książka Samuela Pufendorfa z 1729 r opisująca wojny Karola Gustawa, w której znajduje się najstarszy plan Brodnicy wykonany w połowie XVII w to prawdziwy "biały kruk" brodnickiego muzeum. Zwiedzając wystawę nie można również przegapić wydawnictw powstałych w brodnickich drukarniach oraz liczne czasopisma z informacjami o Brodnicy, czy też część z ogromnej kolekcji widokówek i innych przedmiotów pochodzących z naszego miasta i regionu.

Na kolejnej sali w ramach ekspozycji pt.: „32 rocznica stanu wojennego” zaprezentowane zostaną przedmioty związane z tym trudnym dla wszystkich Polaków i do dnia dzisiejszego niejednoznacznie ocenianym okresem w historii Polski. Oprócz zdjęć upamiętniających wspomniane wydarzenie, na wystawie zobaczyć będzie można również wyposażenie Zmotoryzowanych Odwodów Milicji Obywatelskiej (ZOMO), powielacze ramkowe i ręczne, które były powszechnie używanym przez struktury podziemne sprzętem drukarskim, ulotki, książki, znaczki, banknoty, itp.

Eksponaty zostały pozyskane dzięki uprzejmości osób prywatnych oraz m.in.: Muzeum Historii Polski, Polskiemu Towarzystwu Numizmatycznemu Oddział w Radomiu im. dr Teofila Rewolińskiego, Instytutowi Pamięci Narodowej – oddział w Gdańsku.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystaw

Źródło: Urząd Miejski Brodnica