Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Brodnicy zaprasza na spotkanie  z cyklu Promocje brodnickie. Będzie ono poświęcone książce Ewy Rzeszutko  pt. „Partyzanci znad Welu, Brynicy, Wkry i Drwęcy. Opowieść o „Sowie, „Wilku, „Zjawie” i „Cichym”.

Książka ukazała się w bieżącym roku w Lidzbarku Welskim i jej nakład został już wyczerpany, dlatego przygotowywane jest nowe, poszerzone wydanie. Jest to opowieść o historii zbrojnego podziemia z lat 1945-1947 i żołnierzach określanych dziś mianem Niezłomnych lub Wyklętych. Autorka skupie się na działaniach zbrojnych, które rozgrywały się na obszarze rozciągającym się od Lidzbarka  Welskiego, po Nowe Miasto Lubawskie i Brodnicę.

Ewa Rzeszutko wywodzi się z rodziny o tradycjach patriotycznych. Ukończyła historię na UMK w Toruniu. Przez lata pracowała jako nauczycielka historii w szkole podstawowej w Lidzbarku Welskim. Obecnie jest na emeryturze. Na łamach „Gazety Lidzbarskiej” publikowała cykl artykułów pt. „Ocalić od zapomnienia”. Praca nad książką o zbrojnym podziemiu okresu powojennego zajęła jej z przerwami blisko dziesięć lat.

Podczas spotkania, które odbędzie się we czwartek 20 września o godzinie 17.30, na Sali Wielkiej Pałacu Anny Wazówny, autorka opowie również o historii zbrojnego podziemia w latach powojennych w okolicach Brodnicy.