26 maja o godz. 17.30 w Pałacu Anny Wazówny odbędzie się spotkanie z cyklu "Książka i Wiedza" pt. Baw się z nami wyrazami.

Gościem specjalnym spotkania, na które zaprasza Burmistrz Brodnicy, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Brodnicy oraz Stowarzyszenie Omega, będzie profesor Tadeusz W. Morawski - największy polski autor polindromów.

Palindrom (gr. palindromeo – biec z powrotem) – wyrażenie brzmiące tak samo czytane od lewej do prawej i od prawej do lewej. Przykładem palindromu jest: Kobyła ma mały bok. Współcześnie palindromy pełnią funkcję gry słownej. Prawdopodobnie tak było również i w przeszłości, choć pewne znaleziska sugerują, że palindromy mogły też mieć znaczenie magiczne. Dzieje palindromu sięgają starożytności. Być może powstał jako zabawa słowna, a może od razu niektóre z palindromów miały być czymś w rodzaju szyfru, może zaklęcia. Współcześnie palindrom to przede wszystkim rozrywka umysłowa i żart słowny, który bawi głównie kontrastem między idealną dokładnością w postaci symetrii, a chaosem często bezsensownych zwrotów i zdań, które powstają przy jego konstruowaniu. ( za Wikipedią)