25 września w Brodnicy na Przedzamczu w ramach Festiwalu Dawnych Odmian i Ras oraz Dnia Orkiszu odbywać się będą wystawy, prelekcje, koncerty, pokazy kulinarne, degustacje i kiermasz tradycyjnych produktów.

Imprezę organizuje Stowarzyszenie "Dla Dawnych Odmian i Ras" oraz Urząd Miejski w Brodnicy przy współpracy ze Społecznym Instytutem Ekologicznym oraz Kujawsko-Pomorskim Społecznym Instytutem Rolniczym w Minikowie. Wsparcie finansowego udzielili m.in. Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich i Fundusz Wspomagania Wsi. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Wydarzenia te towarzyszą III Międzynarodowej Konferencji i Warsztatom "Misja: Bioróżnorodność 2011". Jej celem jest wymiana wiedzy i integracja osób, które profesjonalnie zajmują się przywróceniem dawnych ras zwierząt i odmian roślin polskiemu rolnictwu. - W tym roku, oprócz konferncji, która odbędzie się 23 i 24 września, zdecydowaliśmy się wyjść z naszymi ideami dosłownie "na ulicę" - mówi  Tomasz Czubachowski, prezes Stowarzyszenia "Dla Dawnych Odmian i Ras".

I tak 25 września, od godziny 11.00 do 20.00  na brodnickim Przedzamczu na wszystkich niezależnie od wieku, zainteresowań oraz poziomu wiedzy o rolnictwie czekać będzie wiele atrakcji. Będzie można obejrzeć zwierzęta, które obecnie trzeba chronić przed wyginięciem choć jeszcze kilkadziesiąt lat temu były podstawą polskiego rolnictwa. Wśród nich będą m.in. krowy czerwone polskie, świnie złotnickie pstre, owce wrzosówki, króliki popielańskie białe, kury zielononóżki kuropatwiane. Dawnym odmianom zbóż, owoców i warzyw będzie poświęcona wystawa. O wyjątkowych cecha i zaletach rodzimych, a często już zapomnianych zwierząt hodowlanych i roślin uprawnych będą opowiadać hodowcy, rolnicy i eksperci. A ponieważ bioróżnorodność rolnicza przekłada się na różnorodność smaków, wszyscy uczestnicy festiwalu będą mogli również spróbować wypieków, pieczywa, owoców, serów, przetworów i wędlin, wytworzonych z rodzimych produktów według tradycyjnych receptur. Sekrety przygotowywania niektórych z nich będzie można poznać podczas kulinarnych pokazów. A te produkty, które przypadną do gustu zwiedzającym, będzie można kupić na odbywającym się przez cały dzień kiermaszu.

Wydarzeniom będzie towarzyszyć również różnorodna muzyka. Na scenie wystąpią: inspirująca się bałkańskim folklorem grupa Balkan Sevdach, wplatający w swoją muzykę afrykańskie brzmienia Senegalczyk Pako Sarr oraz Alter Etno, które garściami czerpie z brzmieniowych tradycji Polski, Hiszpanii i Irlandii. Dla najmłodszych zagra folklorystyczny zespół Świeckie Gzuby. Czekać będą na nich również plac zabaw oraz stoisko z ekoklockami.

"Liczymy, że podczas organizowanych przez nas wydarzeń spotkają się dwie najważniejsze grupy ludzi, od których zależy czy polskie rolnictwo będzie bioróżnorodne, a polska kuchnia bogata w smaki: producenci żywności, którzy będą mogli uzyskać rzetelną wiedzę oraz konsumenci, którzy - miejmy nadzieję - rozsmakują się w bioróżnorodności" - podkreśla Czubachowski.

Szczegółowy program wydarzeń można znaleźć na stronach internetowych www.misjabioroznorodnosc2011.ddoir.org.pl, www.festiwaldawnychodmianiras.pl   , www.dzienorkiszu.pl oraz na Facebooku: http://www.facebook.com/dawneodmianyirasy .

Serdecznie zapraszamy