Nad jeziorem Niskie Brodno trwa bioremediacja mająca na celu odmulenie dna jeziora o minimum 30%, zwiększenie przejrzystości wody, likwidację odorów pochodzących z procesów gnilnych zachodzących w mule i poprawę parametrów wody.

Jak przekazuje firma ACS Poland Sp. z o. o. realizująca to zadanie, by ten proces mógł przebiegać poprawnie, zabronione są następujące działania:

1. Stosowanie zbyt dużej ilości zanęt proteinowych;
2. Wapnowanie;
3. Zarybianie zbiorników wodnych gatunkami inwazyjnymi ryb,
4. Mechaniczne oczyszczanie oraz odmulanie zbiornika jak również wszelkie prace i roboty budowlane powodujące ingerencję w środowisko wodne zbiornika bez wcześniejszej konsultacji z jednostką udzielająca gwarancji na biologiczną remediację.
5. Nasadzenia oraz wycinka roślinności w zbiorniku bez wcześniejszej konsultacji z jednostką udzielająca gwarancji na biologiczną remediację.
6. Składowanie wapna, nawozów sypkich, gnojowicy i obornika bezpośrednio na glebie w odległości mniejszej niż 200 metrów od brzegów zbiornika i cieków wodnych zasilających ten zbiornik; w strefie tej nawozy muszą być składowane na podłożu nieprzepuszczalnym, zapewniającym ochronę gleb i wód przed niekontrolowanym przedostaniem się do ekosystemu wodnego;
7. Stosowanie oraz wprowadzanie do zbiornika koagulantów, absorbentów, środków chemicznych, syntetycznych, detergentów hamujących rozwój glonów i sinic, preparatów enzymatycznych, aktywatorów tlenowych, reagentów chemicznych.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki