Gdynia? Meksyk? Brodnica!

Zapraszamy do nadmorsko-latynoskiej dzielnicy w Brodnicy w okolicach ulic Paderewskiego i Królowej Jadwigi. Napotkamy tam kompleksowe założenie osiedla modernistycznego dla oficerów i wyższych urzędników, którzy w okresie międzywojennym administrowali tym pomorskim miastem. Podczas spaceru będziemy rozmawiać i fotografować interesujące budynki, założenia przestrzenne, detale w stylu art deco oraz wszystko inne, co zainteresuje czułe oko uczestników. Zebrane podczas spaceru zdjęcia posłużą do przygotowania miniprzewodnika po dzielnicy i poradnika, jak obsługiwać zabytki młodego pokolenia.

Start:
19 września (sobota)
godz. 10.00
zbiórka pod muralem Anny Wazówny


Projekt “Gdynia? Meksyk? Brodnica! Architektura modernistyczna w Brodnicy” zakłada wciągnięcie mieszkańców brodnickiego osiedla Gdynia/Meksyk oraz pasjonatów fotografii i architektury, w odkrycie dla społeczności miasta wyjątkowego charakteru wybudowanego w latach trzydziestych osiedla. Tytuł projektu nawiązuje do podwójnej nazwy osiedla, odwołującej się do mitu Gdyni – matecznika polskiej architektury modernistycznej. Z drugiej strony, Meksyk przyrósł do osiedla w wyniku wojewódzkiej olimpiady sportowej, która odbyła się tam w latach sześćdziesiątych i trwale zapisała się w pamięci mieszkańców Brodnicy. Dodatkowo, projekt ma na celu wypracowanie prostych i przystępnych narzędzi troski o dziedzictwo architektoniczne. Dodatkowym celem jest przypomnienie lokalnej społeczności o niezwykłym wydarzeniu jakim były III Igrzyska Olimpijskie Sportowców Wiejskich MEKSYK’68 w Brodnicy, od których wzięła się zwyczajowa nazwa osiedla.
Efektem finalnych podjętych działań będzie wystawa podsumowująca, która utworzą wydrukowane i oprawione zdjęcia wykonane podczas spaceru.

Spacer jest częścią zadania "Infrastruktura niepodległości. Architektura polskich powiatowych projektów modernizacyjnych" prowadzonego przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki . Partnerem zadania jest Muzeum w Brodnicy.