27 maja 1990 r. odbyły się pierwsze w pełni wolne wybory w Polsce po II wojnie światowej – wybory samorządowe. 30 lat temu mieszkańcy miast i gmin oraz małych społeczności na wsiach po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat decydowali w całkowicie wolny i nieskrępowany sposób o przyszłości Polski.

W dniu rocznicy Brodnica przybrała kolory biało–czerwone, a na brodnickim rynku stanęła wystawa nawiązująca do tak ważnego wydarzenia.

„Z perspektywy 30 lat widzimy jak ważny był to moment. Przez te trzy dekady Polacy z mniejszych i większych miejscowości, w każdym regionie kraju wybierali lokalne władze i decydowali o kierunku rozwoju swoich małych ojczyzn. Polskie samorządy i ich mieszkańcy zdali swój egzamin celująco, polskie regiony i miejscowości przeżyły w tym czasie niesamowity rozkwit. 

W Dniu Samorządu Terytorialnego składam wszystkim brodniczanom, samorządowcom, radnym oraz pracownikom administracji samorządowej życzenia i podziękowania za wkład, entuzjazm i zaangażowanie w rozwój miasta. Dzięki Wam Brodnica stała się piękniejsza i nowocześniejsza. Możemy być dumni z tego, co wspólnie osiągnęliśmy. Jestem przekonany, że dla wielu z nas bardzo ważna jest idea samorządności.”

Jarosław Radacz

Burmistrz Brodnicy