W ramach świętowania 100. rocznicy Powrotu Brodnicy do Macierzy zapraszamy do zapoznania się z historią tego wydarzenia. W czasie zaborów tylko cztery kamienice na brodnickim rynku należały do Polaków, a większość ważnych stanowisk znajdowała się w rękach Niemców.

Nie znaczy to jednak, że polscy brodniczanie nie mieli nic do powiedzenia. Jak wyglądała droga Brodnicy do niepodległości? Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu:

djembed

 

W ramach obchodów w lutym br. zapraszamy na sesję popularno-naukową pt. „BRODNICA W OKRESIE WIELKICH PRZEMIAN 1918-1920”. Spotkanie odbędzie się18 lutego 2020 r. , godz. 17.30 w sali wielkiej Pałacu Anny Wazówny, ul. Zamkowa 1. Organizatorami sesji są: Burmistrz Brodnicy i Muzeum w Brodnicy. Sesja jest kolejnym wydarzeniem, które odbędzie się w ramach obchodów 100. rocznicy Powrotu Brodnicy do Macierzy.
Podczas sesji wystąpią z prelekcjami: prof. dr hab. Zbigniew Girzyński z UMK Toruniu.  Tytuł jego wystąpienia to "Życie codzienne mieszkańców Brodnicy i regionu w okresie odzyskania niepodległości i powrotu Pomorza do Polski. Kolejnym prelegentem będzie dr Kamila Churska-Wołoszczak z IPN Delegatury w Bydgoszczy. Jej wystąpienie nosi tytuł "Należy stworzyć niepodległe państwo polskie (...) z wolnym dostępem do morza". Powrót Pomorza i Kujaw do Polski 1918-1920". Wstęp wolny. Zapraszamy.

Artykuł sponsora/partnera - zawiera lokowanie produktu/marki