W Zespole Szkół w Jabłonowie Pomorskim odbyła się 1. edycja Międzyszkolnego Konkursu Historycznego pod hasłem „100 lat Niepodległej”.


W 2018 roku mija sto lat, odkąd Polska odzyskała niepodległość i po 123 latach powróciła na mapy Europy i świata. Z tej okazji w ZS w Jabłonowie zorganizowano międzyszkolny konkurs historyczny. Inicjatorami konkursu byli : Dariusz Maśliński,  Ewa Rzepka i Karolina Pasternacka.

Patronat Honorowy nad konkursem objęli: Ryszard Bober,  Przewodniczący Sejmiku Województwa Kujawko Pomorskiego i Piotr Boiński  Starosta Brodnicki.
W  historycznych zmaganiach wzięli udział uczniowie  Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Jabłonowie Pomorskim, Gimnazjum z Książek oraz Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego z Jabłonowa Pomorskiego.

Pytania obejmowały 7 kategorii zadań o różnorodnej formie – muzycznej, graficznej i tekstowej. Potem były zadania praktyczne, m.in.: analiza i interpretacja tekstu źródłowego, mapka konturowa, rozsypanka itd.Po zaciętej rywalizacji konkurs wygrała drużyna z Gimnazjum w Jabłonowie Pomorskim w składzie:  Magdalena Żebrowska i Kinga Barańska (przygotowanie: p. Agnieszka Lis – Kornacka),
II miejsce: drużyna z Gimnazjum w Książkach w składzie: Magdalena Ziarnik i Kacper Strzelecki (przygotowanie: p. Anna Celmer),
III miejsce: drużyna ze Szkoły Podstawowej w Jabłonowie Pomorskim w składzie:  Zuzanna Kociela i Janusz Kalinowski (przygotowanie: p. Tomasz Dembowski).

Laureaci otrzymali nagrody i upominki ufundowane przez Przewodniczącego Sejmiku Województwa Kujawsko – Pomorskiego, pana Ryszarda Bobera oraz gratulacje od  wicedyrektora ZS w Jabłonowie  Tomasza Konkola.

Maria Oryszczak, rzecznik prasowy Starostwo Powiatowe w Brodnicy