Na festynie „ Od ziarna do chleba…” w szkole przy ul. Karbowskiej  młodzież z CKZiU, firmy związane z rolnictwem , producenci żywności i koła gospodyń wiejskich prezentowały niepowtarzalne smaki i kulturę polskiej wsi.

W sobotę -21 kwietnia w szkole  przy ul. Karbowskiej w Brodnicy z rozmachem prezentowano osiągnięcia lokalnej wsi.  Były stoiska   producentów dobrej żywności. Wystawcy oferowali produkty rolnicze i ogrodnicze, a producenci maszyn przedstawiali nowoczesny sprzęt.

-Gospodarze z powiatu brodnickiego, producenci żywności mają się czym chwalić -mówili Ryszard Bober, przewodniczący Sejmiku Województwa i Dariusz Cichacki, prezydent Kujawsko- Pomorskiego Związku Hodowców Bydła, którzy z Jackiem Gniadkowskim, dyrektorem CKZiU w Brodnicy otwierali sobotni festyn.

W szkole i wokół niej  były stoiska z żywnością, nasionami, produktami rolniczymi i ogrodniczymi. W wiejskiej chacie młodzież przypominała stare zawody i tradycyjne prace rolnicze.  Było grillowisko, ognisko z kociołkiem tradycyjnej zupy i stoisko zielarskie.
Panie z Kół Gospodyń Wiejskich  i przedstawiciele  stowarzyszeń producenckich zapraszali do smakowania  i kupowania potraw.

Na scenie były  pokazy sztuki cyrkowej, zumby, występowały zespoły: Boys Band, EPISODE i  Wesołe kumoszki . Można było także posłuchać piosenek  na ludową nutę, m.in. przyśpiewki adresowane do starosty Piotra Boińskiego.
Na sobotnim festynie CKZiU  prezentowano także  ofertę edukacyjną .

Festyn zorganizowali: CKZiU i Starostwo Powiatowe w Brodnicy oraz Kujawsko- Pomorski Związek Hodowców Bydła w Minikowie i Firma Mar-Mot sp. z o.o.w Kowalewie Pomorskim .

Partnerzy biorący udział w festynie: ODR Minikowo, BS Brodnica,AGRO-SORB, sp. z o.o. z Gruszowa,WCHiRZ(Wielkopolskie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt, LIMAGRAIN-nasiennictwo roślin rolniczych, Fundacja Hodowców Polskiej Białej Gęsi, Unifreeze z Miesiączkowa, BROMLIK- Brodnica, Spółdzielnia ROTR z Rypina, Agrocomex z Jabłonowa Pomorskiego, Grudziądzka Spółdzielnia Mleczarska z Grudziądza oraz wystawcy maszyn: POM, Percoz z Brodnicy i Monika i Roman Kruszewscy z Pokrzydowa.


Maria Oryszczak, rzecznik prasowy Starostwo Powiatowe w Brodnicy